Ukrajina si bere stále pozornost médií. Svět ale trápí i jiné problémy, o kterých se informuje daleko méně

Média dennodenně podrobně sledují dění ve válce na Ukrajině. Čísla ztracených životů jsou přitom proti některým jiným světovým útrapám mnohem menší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února a veškerá pozornost médii se obrátila právě na tento konflikt, jak informovaly například Seznam Zpávy. Ukrajina je od českých hranic vzdálena jen několik stovek kilometrů a strach navíc zvyšovala česká zkušenost s ruskou okupací v minulém století. Po čtyřech měsících intenzivního informování ze všech stran už to ale mnoha lidem připadá až přehnané.

Stamiliony lidí čelí hladu

V případě nového ruského útoku, který zasáhne některou z obytných oblastí, je pak vydatně zdůrazňován počet obětí, který je většinou v menších jednotkách. Svět trápí ale daleko větší problémy. Jedním z největších je hlad, který trápí podle humanitární skupiny Oxfam až 155 milionů lidí. Tento počet navíc bude zřejmě narůstat i kvůli válce na Ukrajině, která rozpoutala potravinovou krizi. Nejhorší situace je v Africe, píše iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dítě bez jídla

Jak loni upozornila ČTK, ze zprávy mezinárodní charitativní organizace Oxfam vyplývá, že každou minutu zemře na světě hlady 11 lidí. Opravdu smutná statistika, které je věnováno velmi málo mediální pozornosti. Naproti tomu na Ukrajině bylo během války podle OSN zabito zhruba 4 tisíce civilistů, jak píše server Deník. Konečný počet sice může být vyšší, protože je těžké zjistit přesný počet obětí v okupovaných územích, ale je evidentní, že proti vyhaslým lidským životům kvůli hladu jde o zanedbatelné číslo.

Hrozba covidem-19

Nabízí se tak otázka, proč se věnuje tolik pozornosti zrovna válce na Ukrajině, která nemá na společnost tak devastující dopad jako je nedostatek jídla? Objevuje se jisté pojítko s koronavirovou pandemií. I v ní byli lidé masírování každý den mnoha číselnými údaji. Počty provedených testů, počty pozitivních testů, počty hospitalizovaných, počty mrtvých. Přitom ani celosvětová pandemie, která se zajisté zapíše do historie, neměla a nemá takový dopad na lidské životy jako hlad.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Test na covid-19

Jak organizace Oxfam ve své zprávě připomněla, na covid-19 každou minutu umírá sedm lidí. Hlad má ještě o čtyři oběti více. A změna se neočekává. Naopak vše nasvědčuje tomu, že společnost je připravována na další covidovou vlnu na podzim. Znatelné už je to nyní, kdy denní počty pozitivních testů přesahují tisícovku a úřady vše prezentují s patřičnou dávkou obav, informoval server TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články