Putinův zničující útok může podle Ukrajinců přijít ze tří stran. Znají i datum

Už několik týdnů se spekuluje o velkém ruském útoku, na který se Ukrajina připravuje. Přijít může přesně v den ročního výročí války.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defense of Ukraine/ Creative Commons / CC BY
                   

Kyjev varuje před „maximální eskalací“ ze strany Ruska, které v čele s Vladimirem Putinem plánuje zničující útok, píše web Daily Mail. Útok může přijít dokonce ze tří stran. Podle Oleksije Danilova, tajemníka Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny, může ruský prezident Vladimir Putin plánovat ofenzivu ze severu, jihu i východu. Spustit ji může 24. února, tedy v den ročního výročí války, upozorňuje web CNN Prima News. Datum je tedy pravděpodobně známo. Šlo by o symboliku, protože i v den zahájení invaze došlo k útokům na Ukrajinu ze tří směrů.

Symbol datumů je důležitý pro obě strany

I proto má Danilov za to, že ty nejkrvavější bitvy ve válce na Ukrajině teprve přijdou, a proto Kyjev počítá se všemi možnými scénáři. Kvůli tomu mají být následující měsíce rozhodujícími okamžiky celého konfliktu. „Rusko se připravuje na maximální eskalaci. Shromažďuje všechno možné, podniká cvičení i manévry,“ uvedl tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny v rozhovoru pro web Sky News. Rozhodnout mají následující dva až tři měsíce, kdy podle Danilova dojde k hlavním bojům, uvádí Daily Mail.

iZdroj fotografie: Офіс Президента України / Creative Commons / CC BY
Oleksij Danilov považuje západní pomoc za extrémně důležitou v boji proti Rusku

Server CNN Prima News upozorňuje, že podle zástupce západních úřadů zpravodajské služby na Západě neočekávají, že Rusko chystá takový útok v den výročí. Přesto nevylučují, že datum 24. února hraje pro Rusko velkou roli. „Už z tradice si Rusové spojují určitá data s milníky. Ukrajinci jsou v tomto ohledu také z podobné kultury. Ale ani z jedné strany jsem neviděl nic, co by naznačovalo, že mají něco v plánu,“ uvedl zdroj pro Sky News. Na velkou ruskou ofenzivu přitom upozorňuje i ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov, píše ČTK.

Zelenskyj chce stíhačky

I on předpokládá, že může začít 24. února. K útoku může dojít ale i o den dříve, kdy Rusové slaví Den obránců vlasti, uvádí CNN Prima News. Reznikov uvedl, že Moskva pro potenciální ofenzivu zmobilizovala na 500 tisíc vojáků. Jde tak o vyšší číslo, než byl uváděný počet vojáků, kteří nastoupili do ruské armády na základě vyhlášení částečné mobilizace na podzim loňského roku. I proto ukrajinští zástupci naléhají na Západ, aby zrychlil dodávky zbraní.

Nedávno sice Německo, USA a další západní spojenci přislíbili Kyjevu několik desítek tanků, ale bude trvat i několik měsíců, než se zapojí do bojů na Ukrajině, připomíná Daily Mail. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přitom jasně naznačil, že dodávky tanků nebudou stačit. „Jediný způsob, jak zastavit ruský terorismus, je porazit ho,“ cituje vyjádření ukrajinské hlavy státu ČTK. Zelenskyj má za to, že to nepůjde jen pomocí tanků, ale i stíhaček a raket dlouhého doletu. Dodání stíhaček zatím Západ nepotvrdil.

Bude se podle vás opakovat Vítězný únor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou