Tohle se nepovedlo: Revoluční vakcína proti covidu, kterou chtěli podávat lidem, je k ničemu

Vědci z Oxfodrské univerzity přišly s nepříjemným závěrem ohledně vakcíny proti covidu-19 podávanou formou spreje. Jde o zklamání.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Na studii, jejíž výsledky propagátory vakcíny příliš nepotěšily, spolupracovala britská univerzita s firmou AstraZeneca, připomíná web ČT24. K testům sloužila stejná očkovací látka, která byla použita i injekčně. Tentokrát ale její použití nemělo dobré výsledky. Protilátková odpověď na sliznici se objevila jen u menšiny účastníků studie. Slabší byla také systémová imunitní reakce na nosem podávanou vakcínu. Alespoň jeden závěr byl pozitivní. Vakcína ve formě spreje nezpůsobovala dobrovolníkům žádné zdravotní komplikace, píše dále server ČT24.

Naděje se nenaplnily

Očkování ve spreji se přitom mělo stát nejlepší ochranou proti viru. Vycházelo se z toho, že se taková vakcína již používala úspěšně u chřipky. „Je to vlastně jedna z největších novinek ve vakcinologii. Bavíme se o respiračním viru, který se do těla dostává zejména přes sliznici. Ideou je tedy aplikace do nosu, kde by vakcína podpořila vznik slizničních protilátek. Obdobná vakcína proti chřipce už se běžně používá a jsou s ní dobré zkušenosti,“ uvedl pro web Seznam Zprávy molekulární genetik z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Jan Pačes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vědci stále zkoumají vlastnosti a chování nových variant covidu-19

Závěry oxfordské studie jsou tak zklamáním. „Nosní sprej se v této studii neosvědčil tak dobře, jak jsme doufali,“ cituje web ČT24 autory studie. Překvapila je hlavně odlišnost výsledků od jiných testů provedených dříve v Číně a Indii. Přesto doufají, že podávání vakcín tímto způsobem může být dobrou cestou v budoucnu. Musí se ale vyřešit problémy, které se objevily. Vědci poukazují například na skutečnost, že většina lidí vakcínu v nosním spreji polkne, a tak skončí v žaludku.

Vědci to nevzdávají

Předejít by tomu mělo podání vakcíny do plic, což už dříve testovali v Číně. Další potíž, která se během studie vyskytla, je ale mnohem složitější. Není zcela jasné, jak fungují vztahy mezi různými typy imunitních reakcí v dýchacích cestách a ochranou proti infekci. „Nutně potřebujeme další výzkum, abychom vyvinuli vakcíny, které mohou zablokovat přenos pandemických respiračních virů pomocí bezpečných a praktických způsobů – a to ve velkém měřítku,“ cituje server ČT24 manažera vakcinačního programu Adama Ritchieho.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odborníci by chtěli vymyslet účinnou vakcínu, kterou bychom vdechli a tím dostali do plic

K nosním vakcínám se lidé upínali především kvůli možnosti tímto způsobem dostat očkovací látku do dětí. Velmi slibnou by také mohla být v situaci, kdy se objeví více smrtící varianta covidu-19 či jiná pandemie a bude nutné během krátké chvíle dostat vakcínu k velkému množství lidí, píše dále web ČT24. Vakcína funguje podobně jako mRNA vakcína, takže se snaží tělo ochránit tím, že do buněk dopraví informaci o tom, před čím se má chránit.

Myslíte si, že v budoucnu vakcíny proti nahradí nosní spreje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články