Putinova armáda se neštítí páchat i ta největší zvěrstva: Na svědomí má životy stovky dětí

Válka na Ukrajině zuří už jedenáctý měsíc. S tím přibývá nejen materiálních škod, ale také ztrát na životech, a to i mezi civilními obyvateli.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajina zveřejnila statistiku týkající se toho, jak válka zasáhla děti. Web The Sun píše, že konflikt se dotknul na zdraví více než tisíce těch nejmenších Ukrajinců. Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova ruské síly zabily celkem od únorového začátku invaze 435 ukrajinských dětí a 857 jich bylo zraněno. Se smutným číslem přišel Kyjev v době, kdy Putin porušil své nařízení o klidu zbraní. Je tak jasné, že ruská armáda se zdaleka neštítí páchat ta nejhorší zvěrstva.

Další oběti přibývají

Ukrajina se od začátku k navrhovanému klidu zbraní stavěla velmi skepticky a potvrdilo se, že to bylo důvodné. Jak připomíná web The Sun, boje probíhaly i přes vánoční dny. Palba byla spuštěna například na frontové linii u Kreminny. „Jaké příměří?“ cituje jednoho z vojáku server The Sun. Poté si odpověděl sám. „Čeho chtějí dosáhnout, když budou dál střílet? Vím, naučili jsme se jim nevěřit,“ cituje dále web The Sun.

Během vyhlášeného příměří byl ostřelován také Bachmut, který byl v posledních týdnech místem nejkrvavějších bojů. V době, kdy měl platit klid zbraní, podle úřadu ukrajinského prokurátora po zásahu obytné budovy zemřeli dva senioři, informuje ČTK. Dalších 13 osob bylo zraněno. Bojování i přes vyhlášené příměří potvrdila také britská rozvědka. Ta ve své pravidelné denní zprávě uvedla, že se nejvíce v těchto dnech bojuje v oblasti města Kreminna v Luhanské oblasti.

Putinovi už nikdo nevěří

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Putinův krok označil za cynický trik, jehož cílem je pouze snaha, aby si ruské jednotky odpočinuly a připravily se na další útoky. K dodržování příměří vyzýval obě strany moskevský patriarcha Kirill, který přitom po celou ruskou invazi na Ukrajině podporuje. I proto takovou výzvu ukrajinská strana nepřijala.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V posledních dnech sílí spekulace, že v Rusku začne další vlna mobilizace, která se dotkne minimálně půl milionu lidí

„Ruská ortodoxní církev není autoritou pro světové pravoslaví a chová se jako válečná propaganda. Volala po genocidě Ukrajinců, podněcovala masové vraždy a požadovala ještě větší militarizaci v Ruské federaci,“ cituje web CNN Prima News vyjádření Zelenského poradce Mychajlo Podoljaka. Jako zástěrku označila příměří i řada západních představitelů, včetně amerického prezidenta Joe Bidena. Podle něj nechtěl šéf Kremlu dát věřícím čas a prostor na bohoslužbu, ale chtěl tento čas jen využít k přeskupení ruských sil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem