Životní minimum se od července zvýší z 4250 na 4620 korun a existenční minimum z 2740 na 2980 korun. Příspěvek důchodcům vláda zamítla.
Jak informuje server Blesk, životní minimum se tak od pátku zvýší o 8,8 procent. Kabinet Petra Fialy tímto krokem reaguje na zdražování. Jak dále web Blesk píše, minimum slouží pro stanovení nároku na dávky i pro výpočet některých podpor. Více rodin tak bude mít šanci získat příspěvek na děti nebo porodné. Ke zvýšení měsíčních příspěvků dojde také u pěstounů z řad příbuzných. Zvýšení životního minima se mimo jiné odrazí i v tom, kdo bude mít nárok na zvýšení příspěvku na péči. Ovlivní také stanovení výše dávek mimořádné okamžité pomoci.
Důchodci příspěvek nedostanou
Řadě občanů z nízkopříjmových skupin by tak středeční rozhodnutí vlády mělo ulevit v současné situaci. Jak připomíná server Blesk, vyšší by měla být také částka nezabavitelného minima u dlužníků a od minima se odvozují také alimenty. Ne všechny skupiny obyvatel se ale mohou radovat. Vláda ve středu naopak zamítla návrh poslanců hnutí ANO na jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 6 tisíc korun. Podle ministrů je návrh rozpočtově nezodpovědný, protože takové opatření by stálo zhruba 18 miliard korun, uvádí Blesk.
Přitom předkladatelé odhadli rozpočtové náklady na zhruba 6,4 miliardy korun, píše Blesk. Penzisté se tak musí spokojit s tím, že jim v letošním roce třikrát porostou důchody na základě zákonné valorizace. V lednu vzrostly penze v průměru o 502 korun, v červnu o 1017 korun a v září to bude 799 korun, připomíná web Blesk. Jednorázový příspěvek pro důchodce nebyl jediný návrh z dílny opozičního hnutí ANO, který vláda zamítla. Ministři odmítli také návrh na zvýšení celkového rodičovského příspěvku o třetinu na 400 tisíc korun.
Uprchlíci o podporu nepřijdou
K úpravám by přesto mělo v budoucnu dojít. Jak píše ČTK, ministr práce sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce s koaličními partnery toto téma co nejdříve probrat. Dále ČTK připomíná, že rodičovská se naposledy zvedla v lednu 2020 o 80 tisíc korun na stávajících 300 tisíc korun. Na středečním jednání vlády došlo také na téma uprchlíků z Ukrajiny. Od července se změní podpora pro lidi, kteří u sebe běžence ubytovávají. Rozdílná bude částka v případě bytu a pokoje.
Za ubytování v pokoji bude stát poskytovat 3 tisíce korun na osobu za měsíc, ale nejvýš 9 tisíc korun, psali jsme zde. Za celý byt bude přispívat 5 tisíc až 15 tisíc korun. Stát tak nadále masivně podporuje běžence, přestože už se objevují problémy. I proto podle ministra vnitra Víta Rakušana bude vláda přes léto usilovat o přesunutí tisíce uprchlíků z nejvytíženějších regionů do jiných části země. Přesný recept na to ale zatím neexistuje. „Diskutuje se o finančních pobídkách, pomoci jednotlivým městům a obcím,“ cituje Rakušana server Blesk.