Manželka Zelenského zavzpomínala na první den války

Manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská se stejně jako její muž stala symbolem odporu proti ruské invazi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Žena ukrajinské hlavy státu Olena Zelenská v rozhovoru pro server Vogue popsala první okamžiky ruské invaze. „Všude se hodně mluvilo o možné invazi. Ale až do poslední chvíle bylo nemožné uvěřit, že se to stane…v jednadvacátém století? V moderní době?“ cituje slova ukrajinské první dámy server Blesk. Zelenská zavzpomínala, že den předtím byl zcela normální. Děti se vrátily ze školy, udělaly si úkoly a šly spát. Vše přišlo až mezi čtvrtou a pátou hodinu ranní, kdy ji probudily podivné zvuky. „Ihned jsem si neuvědomila, že to byla exploze,“ uvedla pro Vogue.

Emotivní chvíle

V době jejího probuzení byl už ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzhůru. Bylo to podle jeho manželky naposled, kdy měl na sobě oblek a bylo to také naposled, kdy ho viděla. Od té doby jsou jen v telefonickém spojení. Ukrajinský prezident se po celou dobu války na Ukrajině ukazuje na veřejnosti jen ve vojenském oblečení. V to osudné brzké ráno byl Zelenskyj velmi stručný. Řekl jen „Začalo to“. Zelenská přiznává, že největší starost má o děti. Dceři je 17 let a synovi 9 let, a tak jim nemusí nic vysvětlovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volodymyr Zelenskyj

Přesto to byly právě děti, kvůli kterým se snažila ukrajinská první dáma na počátku invaze zůstat usměvavá. „Na začátku nebyl čas na emoce,“ řekla pro Vogue. Vše na ni dolehlo až po týdnu války, kdy začala zjišťovat, jak jsou na tom její příbuzní. „A v jednom okamžiku jsem si uvědomila, že nevím, jestli je ještě někdy uvidím. Ty, které miluji, moji milovaní lidé. To bylo pravděpodobně poprvé, co jsem plakala,“ popsala emotivní chvilku. Válka ale podle Zelenské přinesla i pozitivní okamžiky. Ruská agrese způsobila, že Ukrajinci drží pospolu a v tom je podle ní jejich síla.

NATO nedělá dost

Manželka ukrajinského prezidenta také v rozhovoru vyzdvihla statečnost ukrajinských žen. Připomněla, jak rodí v krytech nebo zůstávají s dětmi i přes bombardování v nemocnicích. „Jejich příběhy inspirují. Jsem na ně tak hrdá“ cituje Zelenskou server Blesk. Podle ukrajinské první dámy ale Západ nedělá maximum, co by mohl. V té souvislosti připomněla, že NATO nevyhlásilo nad Ukrajinou bezletovou zónu. „NATO to považovalo za přímý konflikt s Ruskem. Mohu tedy nyní říci, že za další úmrtí může pouze Rusko?“ uvedla pro Vogue Zelenská.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Podle ní by se měl demokratický svět sjednotit a Rusku ukázat, že v 21. století není místo na páchání zvěrstev. „Viděla jsem karikaturu NATO a světových organizací sledujících padající dům s nápisem Ukrajina. Možná to byla nadsázka, protože Ukrajina zbraně dostává. Ale také potřebujeme ochranu,“ vysvětlila svůj postoj. Jak připomíná server Super, Olena Zelenská je považována za jednu z nejvlivnějších ukrajinských žen. Své krajany podporuje v době invaze přes sociální sítě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články