Zelenskyj dlouho nevěřil, že Putin nevnímá Ukrajinu jako „skutečnou zemi.“ Že nastane válka si uvědomil až po rozhovoru s šéfem CIA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ještě měsíc před zahájením války ruskému útoku nevěřil. Myslel, že jde jen o vyvolání paniky.

i Zdroj fotografie: PRESIDENT OF UKRAINE VOLODYMYR ZELENSKYY Official website / Creative Commons / CC BY
                   

O momentech před zahájením ruské agrese informuje americký dokumentarista Chris Whipple ve své knize The Fight of His Life: Inside Joe Biden’s White House (Životní boj: Uvnitř Bílého domu Joea Bidena), píše web Onet. Během práce na knize Whipple mluvil s nejbližšími spolupracovníky amerického prezidenta Joe Bidena, včetně personálního šéfa Bílého domu Rona Klaina, ministra zahraničí Antonyho Blinkena a ředitele CIA Williama Burnse. Ten měl mimo jiné prozradit kroky, které USA podnikají na ochranu ukrajinského prezidenta, uvádí Onet.

Zelenskyj se zalekl až atentátu

Burns byl také ten, který v listopadu 2021 navštívil Moskvu, aby varoval ruského prezidenta Vladimira Putina. Řekl mu, že v případě pokračování příprav na invazi bude Rusko čelit „paralyzujícím sankcím ze strany sjednoceného Západu“, uvádí Onet. Šéf Kremlu na to ale nedbal a údajněklidně přednesl seznam stížností, že Spojené státy roky ignorovaly ruské bezpečnostní obavy“. Putin měl také šéfovi CIA říct, že Ukrajina „není skutečná země“, informuje Onet. Varován byl na ruskou invazi i Zelenskyj, ale jeho reakce byla vlažná.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině trvá už téměř 11 měsíců, západní země Kyjev štědře podporují, Rusko má naopak velké ztráty

Měl především obavy, že varování budou mít negativní dopad na ukrajinskou ekonomiku, píše Onet. Zdůrazňoval také, že je Kyjev zvyklý čelit hrozbám ze strany Ruska. „Nepotřebujeme paniku,“ cituje web Onet jeho slova z tiskové konference uskutečněné na konci ledna 2022. Teprve až po návštěvě Burnse a ukázání detailů ruského spiknutí ukrajinský prezident vystřízlivěl, informuje server Business Insider.

Bidenova dokonalost

„Burns ho (Zelenského) přijel seznámit s realitou a řekl mu, že si pro něj přijdou ruské speciální jednotky,“ cituje web Seznam Zprávy úryvek z Whippleho knihy. Díky americkým informacím tak začala Ukrajina činit kroky a podařilo se jí zmařit dva útoky na ukrajinského prezidenta. Celkem měl podle ukrajinských představitelů Zelenskyj přežít přes 12 ruských pokusů o atentát, uvádí web iRozhlas. Burns také dodal Kyjevu informace o ruském plánu napadnout letiště Hostomel severně od Kyjeva a využít ho jako základnu pro útok na metropoli.

To se na začátku války opravdu stalo, připomíná web Seznam Zprávy. Kniha uznávaného dokumentaristy je ale především o Bidenovi, kterého Whipple popisuje jako vhodného muže pro vypořádání se s válečnou situací na Ukrajině. „Trénoval na to celou kariéru. Desítky let si prověřoval kremelské a ruské představitele v senátním výboru pro zahraniční vztahy. Znal Putina a rozuměl mu, myslím, lépe než Barack Obama nebo kterýkoli z jeho předchůdců,“ uvedl autor pro server Newsweek.

Podcenil podle vás Zelenskyj situaci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články