Setká se Zelenskyj osobně s Putinem? Ukrajinská hlava státu je připravená

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je připravený vést rozhovor s šéfem Kremlu o ukončení války. Setkat se chce mezi čtyřma očima.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajinská hlava státu Volodymyr Zelenskyj v pátek znovu zopakoval, že je připravený mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o ukončení války, píše server Al Jazeera. Má ale podmínku. Jednání má probíhat jen mezi těmito dvěma muži, bez prostředníků. „A v rámci dialogu, nikoliv ultimát,“ cituje Zelenského slova z rozhovoru pro italskou televizi RAI 1 server Novinky. Mírové rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem přitom už dlouhou dobu neproběhly.
Na příměří naléhá i Scholz

Naposled se delegace obou zemí setkaly 29. března v tureckém Istanbulu, kde Ukrajina předložila své písemné návrhy. Jejich obsahem měla být dohoda počítající s neutrálním a bezjaderným postavením Ukrajiny výměnou za mezinárodní bezpečnostní záruky, jak informovala ČTK. Od té doby k dalšímu osobnímu setkání zástupců obou zemí nedošlo. Podle hlavního ruského vyjednavače Vladimira Medinského probíhají ale rozhovory na dálku, a to prostřednictvím videokonferencí, píší Novinky.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Německý kancléř Olaf Scholz

Ukrajinskému prezidentovi to zřejmě nepřijde dostačující a celou situaci chce posunout. Setkání přímo s šéfem Kremlu by bylo důležitým mezníkem. Zelenskyj ale upozornil, že Ukrajina nebude činit žádné ústupky a kompromisy ohledně své územní celistvosti. „Odejděte z území, které od 24. února okupujete. To je první jasný krok, který je potřeba k tomu, abychom mohli o něčem jednat,“ cituje ukrajinského prezidenta server Novinky. K jednání o příměří vyzval ruského prezidenta také německý kancléř Olaf Scholz, jak píše ČTK.

Zablokovaný vývoz obilí

Podle agentury TASS ale ruský prezident Scholze upozornil, že rusko-ukrajinská jednání zablokovala ukrajinská strana. V té souvislosti byl opět zmíněn ukrajinský neonacismus. Obvinění Ukrajiny z nacismu podle mluvčího německé vlády Steffena Hebestraita v rozhovoru s Putinem německý kancléř odmítl. Tématem rozhovoru mezi politiky byla také evakuace civilistů z oceláren Azovstal. Jedná se o poslední místo ve městě Mariupol, které ovládají Ukrajinci. Už mnoho týdnů odolávají v rozsáhlém hutním areálu ostřelování ruských vojáků.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Sklizeň obilí

Kromě tisíců ukrajinských ozbrojených sil ale zůstává v podzemních krytech asi sto civilistů. Německý kancléř také naléhal na Putina kvůli globální potravinové krizi. Ta se zhoršuje, protože Rusko zablokovalo ukrajinské černomořské přístavy, které slouží pro vývoz obilí a dalších zemědělských produktů, jako je kukuřice nebo slunečnicový olej. Prezident Putin přitom na čtvrtečním zasedání ruské vlády zmínil, že Rusko očekává letos rekordní sklizeň obilí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
Hliníkové střechy a fasády PREFA: Jaké jsou jejich hlavní přednosti?
JakZdravě.cz
Seznam tipů pro zdravé usínání, díky kterým budete spát celou noc
VědaŽivě.cz
5 záhadnějších míst než samotný bermudský trojúhelník. Pro podivné události dosud neexistuje vysvětlení
ArmádníZpravodaj.cz
Francis Gary Powers: špionážní pilot U-2, který byl sestřelen nad SSSR a způsobil velkou krizi ve vztazích obou mocností