Chystá Miloš Zeman amnestii stejně jako kdysi Klaus? Pár trestně stíhaných kamarádů by se určitě našlo

Prezident má jako jediná osoba v zemi právo udělovat amnestii a milost. Všechny hlavy státu toho využívají, někteří i vůči kontroverzním osobám.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Amnestie je rozhodnutí o hromadném prominutí trestu spojené se zahlazením odsouzení pro trestný čin, pro který byl trest uložen, připomíná web Aktuálně. V Česku má tuto pravomoc prezident, po vyhlášení je ale nutná kontrasignace předsedy vlády. Při pohledu do historie samostatné republiky je možné vidět, že byla v Česku vyhlášena zatím jen třikrát. Naposledy Václavem Klausem na sklonku jeho druhého funkčního období při příležitosti vzniku samostatné České republiky.

Už nemá mnoho času

Díky jeho rozhodnutí se tehdy na svobodu dostalo necelých 7 tisíc vězňů z celkových 23 tisíc, píše web Aktuálně. Kontroverznost tohoto kroku ale spočívala v něčem jiném. Klausova amnestie zastavila například případ spojený s Karlem Srbou, který si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové. Zrušila také trestní stíhání Tomáše Pitra, který měl připravit stát o 23,5 milionu korun a milost dopadla i na řadu hospodářských deliktů, včetně úvěrových podvodů v Komerční bance, připomíná web Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Okolnosti vyhlášení amnestie Václavem Klausem vyšetřovala i protikorupční policie

Klausovo rozhodnutí se setkalo nejen s kritikou tehdejší opozice, ale proti se vyslovila i řada právníků. Vyhlášená amnestie v roce 2013 byla překvapující, a proto není vyloučeno, že k podobnému kroku přistoupí také stávající hlava státu. Miloš Zeman nadobro opustí svůj úřad v březnu a má proto k tomu posledních pár měsíců. Dlouhodobě to ale odmítá. „Ne, nechystám žádnou amnestii. A to z toho důvodu, že amnestii pokládám za plošnou milost. Zatímco milost má být vždy selektivní,“ uvedl v letošním rozhovoru pro web iDnes.

Pomoc Mynářovi či Babišovi

Přesto není vyloučeno, že Zeman sáhne po dalších milostech. Pro server iDnes nevyloučil, že by tímto způsobem pomohl například svému kancléři Vratislavu Mynářovi v případě jeho odsouzení v dotačním podvodu v Osvětimanech. Šlo by o další kontroverzní rozhodnutí stávající hlavy státu. Nejvíce reakcí vyvolalo jeho rozhodnutí ohledně doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka. Vlnu kritiky vzbudila také milost pro ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka. Podle Senátu byla tato milost nepřijatelná.

Někteří se domnívají, že hlava státu udělila milost Balákovi z kamarádství. I kvůli tomu se nabízí otázky, komu by tímto způsobem mohl Zeman ještě pomoci. Blízkým spojencem prezidenta je dlouhodobě expremiér Andrej Babiš, který stále čelí trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. V případě abolice, kdy prezident může zastavit probíhající trestní stíhání, ale je nutný ještě spolupodpis předsedy vlády. Petr Fiala už avizoval, že by se na tom nepodílel, informuje web Novinky. Sám Babiš nedávno zmínil, že mu Zeman jednou abolici nabízel, ale on ji nevyužil.

Co myslíte vy? Pomůže Zeman Babišovi, dokud je ještě prezidentem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále