Bez oblečení, s prasklými pneumatikami a starým vybavením: Důvodů, proč budou Rusové v zimě trpět, je hned několik

Válku na Ukrajině v nadcházejících měsících změní s přicházející zimou svou dynamiku. Problémy bude mít hlavně Rusko.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Boje mezi ruskou a ukrajinskou armádou probíhají už více než 9 měsíců. Mnoho lidí doufalo, že se stane zázrak a válka před zimou skončí. Zatím tomu nic nenasvědčuje. Ochotu jednat nemá ani jedna ze stran a výrazná převaha na bojišti také není znatelná. Přitom papírově měl být konflikt už dávno u konce. Tak si to představovalo na začátku i Rusko. Putin se netajil tím, že jeho speciální vojenská operace v sousední zemi bude trvat jen několik dnů. Ruská armáda je mnohonásobně větší než ta ukrajinská. Ne vždy ale rozhodují oficiální čísla.

Za vším je korupce

Ukrajinská odvaha a nezlomnost ukazují pravý opak. Samozřejmě je nutné připomenout, že Kyjev štědře podporují západní státy, a proto si může dovolit odolávat tak dlouho ruské agresi. A někdy i armádu velké sousední země přemoci. Příkladem je osvobození strategického Chersonu, což byla pro Moskvu potupná porážka. Řada odborníků si proto klade otázku, jak je to možné. Někteří mají jasné odpovědi. „Myslím, že to, co se k nám dostalo, je dopad korupce v ruské armádě,“ cituje web Express bývalého britského ministra bezpečnosti Lorda Westa.

Proto West předpokládá, že ruské vojáky čeká v nadcházející zimě velké utrpení, pokud si neseženou vlastní oblečení. Není to jediný problém, který ruská armáda má. „Viděli jsem, že koupili levné pneumatiky pro některá jejich vozidla, která pak praskla. Celá řada věci se pokazila kvůli korupci,“ cituje slova britského admirála. West také připomněl zprávy Západu o tom, že Rusové mají k dispozici mapy ze 70. let, a proto mají potíže zasáhnout své cíle. Kvůli tomu také rostly obavy, že dojde k dopadům raket na civilisty.

Válka bude dlouhá

Všechny potíže, které ruská armáda má, ale neznamenají, že Ukrajina má před sebou na rozdíl od Rusů klidnou zimu. Potíže přináší ruské útoky na ukrajinská energetická zařízení. „Problém, který Ukrajina bude mít, je přežít letošní zimu s těmito neustálými údery proti jejich infrastruktuře. I když jich můžeme sestřelit spoustu a Spojené království dá Ukrajině více protivzdušných zbraní, nebudeme schopni je všechny zastavit,“ cituje britského exministra bezpečnosti server Express.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Přestože se Ukrajincům v posledních týdnech podařilo značnou část území osvobodit, velkou část Donbasu stále ovládají Rusové.

Spojenci by proto podle něj měli zajistit, aby měla válkou zasažená země dostatek energií ke zvládnutí zimního období. V nadcházejících měsících nepředpokládá, že dojde k výraznějšímu posunu Ukrajiny k vítězství. „Je to těžká dřina. Nemyslím si, že Ukrajinci jsou schopni je vytlačit z Donbasu a rozhodně ne vzít Krym,“ cituje jeho vyjádření web Express. Přesto dosahuje Ukrajina v bojích nadále úspěchů. Během pátku se armádě podařilo sestřelit 6 ruských bezpilotních letounů a zničeny byly také dva muniční sklady nepřítele, informuje web CNN Prima News.

Pomůže zima ukončit válku na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále