Polovodičová relé

Polovodičová relé jsou alternativou k tradičním relé. Ke spínání používají polovodiče místo elektromechanických součástek a mohou pracovat s menším napětím než srovnatelná relé. Díky tomu jsou v některých případech spolehlivější než elektromechanická relé.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

– Polovodičová relé se snadno ovládají, protože nedochází k odskakování kontaktů ani k mechanickému opotřebení, k němuž dochází při sepnutí kontaktů elektrického spínače.

– Polovodičová relé se prosadila v mnoha nových aplikacích, kde by dříve bylo použití mechanického relé příliš nákladné kvůli nízkým nárokům na příkon nebo malým rozměrům balení.

– V závislosti na aplikaci, ve které bude polovodičové relé použito, je nutné při jeho výběru vycházet z několika přesně definovaných parametrů. Patří mezi ně napětí zátěže, které nesmí v žádném okamžiku překročit neopakovatelné, špičkové vypínací napětí. Dalším faktorem je zátěžový proud, který musí být nižší než stanovená jmenovitá hodnota, a to i v době, kdy se zařízení spouští. Řídicí napětí musí být přizpůsobeno signálu dodávanému řídicím prvkem.

Ostatní relé

Polovodičové relé lze použít pro spínání vyšších proudů nebo napětí než elektromechanické relé. SSR mají také obecně delší životnost než mechanická relé, protože zde není žádný fyzický kontakt, který by mohl opotřebovat jak kontakty samotného SSR, tak jakékoli pohyblivé části spojené se spínačem (např. točící se kotva). Díky tomu jsou vhodnější v průmyslovém prostředí, kde mohou být vystaveny vysokým vibracím a nárazům způsobeným stroji pracujícími na výrobních linkách. V takových podmínkách by relé zakoupená v maloobchodních prodejnách předčasně selhala v důsledku poškození způsobeného nesprávným zacházením při instalaci a používání.

Shrnutí 

Polovodičová relé umožňují snadné zapínání a vypínání elektrické energie bez jakéhokoli odskakování kontaktů nebo mechanického opotřebení, ke kterému dochází při sepnutí kontaktů elektrického spínače. Prosadily se v mnoha nových aplikacích, kde by dříve použití mechanického relé bylo příliš nákladné kvůli nízkým nárokům na příkon nebo malým rozměrům balení. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Václav Kadlec
Autor článku

Václav Kadlec

Zobrazit další články