Vtipná fakta o praní, která vám zpříjemní den

I vy patříte do té skupiny lidí, která o praní či žehlení příliš nepřemýšlí? Nejste v tom sami, vždyť nakonec, na první pohled se přece nejedná o nic zajímavého, že? Byli byste však určitě mile překvapeni, ba možná až pobaveni, co všechno se za těmito obyčejnými domácími pracemi skrývá. Pojďme se na to podívat.

                   

Praní nebylo vždy voňavé

Přesně tak, i když mnozí z nás považují praní prádla za extrémně voňavou záležitost, nebylo tomu vždy tak. Své oblečení si sice prali už i v starověkém Řecku či Římě, způsob, jakým to však dělali by nevoněl asi nikomu z nás. Prádlo totiž močili nejen ve vodě, ale i ve vlastní moči.

Obří prádelna v Bombaji

Ačkoli dnes naštěstí žijeme v 21. století, stále existují země, kde automatická pračka není úplnou samozřejmostí. V indickém městě Dhobi Ghat existuje největší vesnická prádelna, kde se masově perou oděvy do škol či nemocnic. Provozuje ji přibližně 200 rodin a zajímavostí je i to, že v ní perou jen muži. Prádlo se tam přitom pere postaru, a tedy v kamenných žlabech, kterých je zhruba 700.

Disney World

Prát byste rozhodně nechtěli ani v americkém zábavním parku Disney World. Podle informací samotné společnosti, se tam denně vypere přibližně 130 tisíc kilogramů oblečení, což tedy představuje ošacení pro 2000 zaměstnanců. Šílené číslo, že? Pokud byste tohohle čísla chtěli dosáhnout doma, museli byste prát každý den následujících 44 let.

i


Víte, kolik praček vyperete za rok?

Spočítali jste si někdy, kolik praček vyperete ročně? V případě, že máte rodinu a vyperete týdně přibližně 4 pračky, za rok to udělá až 208 praní, přičemž utratíte přes 30 tisíc litrů vody. Překvapilo vás toto číslo??

Desítky kilogramů pracího prášku

Výše jsme si řekli, kolikrát v roce přibližně zapínáme pračku, pojďme se však podívat na to, kolik za rok spotřebujete například pracího prášku. Věřte či ne, ročně to vychází na hlavu něco přes 6 kilogramů, což znamená, že čtyřčlenná rodina spotřebuje něco přes 24 kilogramů. Mějte na paměti však i to, že čím kvalitnější prací prášek používáte, tím ho spotřebujete méně. Kvalitní prací prášky jsou totiž mnohem více koncentrované, díky čemuž šetříte nejen prací prostředek a finance, ale i naši planetu.

Ptáte se, kde seženete kvalitní prací prášek? Německá drogerie eshop myAustria.cz nabízí obrovské množství kvalitních produktů přímo z Německa či Rakouska. Najdete zde oblíbené značky , a v nabídce na vás čeká nejen prací prostředky z Německa či aviváž, ale také účinný čistič skvrn, odvápňovač či vůně do osvěžovačů.

Ve vesmíru je to naopak

Pokud si myslíte, že jaksi perete příliš často, ideálním řešením by byl pro vás život ve vesmíru. Samozřejmě žertujeme. Zamýšleli jste se však někdy nad tím, co dělají astronauti se špinavým oblečením? Pračku byste na vesmírné lodi hledali jen těžko. Špinavé oblečení proto jednoduše vyhodí do atmosféry, kde shoří.

i

Dvě hodiny času

Co myslíte, kolik hodin týdně strávíte praním? Výzkumy ukazují, že i přes moderní technologie strávíte praním průměrně dvě hodiny týdně – ano, to i tehdy, když máte doma automatickou pračku. Většinu času přitom strávíte tříděním oblečení či párováním ponožek. Co potom lidé v Indii, že?

Americe sušáky na prádlo nenajdete

Přesně tak. Podle výzkumů jen něco málo přes 20% amerických rodin používá na praní prádla šňůru nebo sušák. A jak suší prádlo ostatní rodiny? V sušičce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Václav Kadlec
Autor článku

Václav Kadlec

Zobrazit další články