,,Anglickou cestou by se měli vydat všichni,“ říká předseda inciativy Chcípl PES Olbert

Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že v Anglii přestane platit většina opatření proti šíření koronaviru. V České republice to ale zatím na nic podobného nevypadá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakub Olbert je předsedou organizace Chcípl PES, která mimo jiné chtěla zrušení povinného očkování, k čemuž před pár dny došlo. Pro Události247 řekl, že by byl taky rád, kdyby se Česká republika vydala anglickou cestou.

Je podle vás cesta, kterou se Anglie vydává, správná? 

Myslím si, že by se touto cestou měla vydat každá země. Pokud to Anglie myslí upřímně a vážně, tak je to řešení a zbrždění ekonomické krize a cesta z ní ven. 

iZdroj fotografie: Jan Daněk / Creative Commons / CC BY-SA
Demonstrace proti povinnému očkování

Nemělo k tomuto řešení dojít už dříve? 

Přišlo to pozdě, teď je za pět minut dvanáct, ukáže to čas. V současné době nevíme, jaké následky pandemie přinese a nevíme, co všechno ještě udělá s globální ekonomikou.

V Anglii už nebudou povinné roušky. Měly by se stát dobrovolné také v Česku? 

Odpovědnost měla být od začátku na jedincích, ne na vládě! 

Chcete, aby se u nás zcela obnovil i kulturní a společenský život? 

Už by se to mělo vrátit do normálu. 

iZdroj fotografie: S vědomím Jakuba Olberta / Facebook
Jakub Olbert

Anglie zruší i povinnou karanténu. Je to podle Vás správné řešení situace?

Vsugerovali jsme si lež. Kdyby byl před dvěma lety někdo doma s bezpříznakovou chřipkou, tak by se mu všichni smáli. Ale teď je to realita a my jsme doma i s bezpříznakovou nemocí. 

Myslíte, že se to u nás změní?

Nahoře sedí pětikoalice složená z nulových osobností, které budou rozhodovat spíše z populismu. Na jednu stranu je to dobře, na druhou ale taky ne. Teď jsme dosáhli malého vítězství, když došlo ke zrušení povinného očkování, ale je to jen krůček. Pokud se totiž schválí novelizace pandemického zákona, tak tady budeme mít totalitní zákon, který nás obere o naše práva a svobody. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zavírání restaurací

Takže nás mohou čekat další zákazy a omezení? 

Ano, novelizace pandemického zákona totiž říká, že tři ministerstva mohou vyhlásit jakékoliv nařízení, pokud bude hrozit nebezpečí návratu epidemie. I kdyby tady nebyla a oni by se rozhodli, že může přijít, tak mohou dělat jakákoliv opatření. A bojovat proti tomu je ohromně těžké. 

Tušíte, jestli omikron bude koncem koronavirových časů, nebo tím ještě nic neskončí? 

Myslím, že jedeme dál. Podle mě nebylo cílem dva roky rozkrádat rozpočty zemí. Já cíl neznám, ale podle mě nejsme u konce. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články