Imunoložka Krátká by zrušila povinné nošení respirátorů. Podle ní mohou být zdraví škodlivé

Česká republika pomalu začíná uvolňovat koronavirové restrikce, nošení respirátorů však i nadále zůstává povinné. To by se ale podle řady odborníků mělo změnit.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zuzany Krátké
                   

Češi patřili mezi první na světě, kdo po vypuknutí pandemie začali nosit roušky. Ty později nahradily respirátory, které jsme dodnes nesundali. Jsou ale respirátory účinné a neměli bychom je už odložit stranou? Mnoho odborníků se domnívá, že ano. „Měli bychom se přestat bát,“ řekla pro Události247 imunoložka Zuzana Krátká, která patří mezi zakládající členy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMIS).

Vláda postupně ruší opatření a podle řady odborníků by měla zrušit i povinné nošení respirátorů. Mělo by k tomu podle vás dojít?

Ano, SMIS považuje nošení roušek a respirátorů osobami bez příznaků onemocnění za zbytečné a možná i zdraví škodlivé. Bylo prokázáno, že roušky a respirátory zhoršují výměnu plynů při dýchání a že se samy mohou stát zdrojem škodlivých bakterií nebo nanočástic uvolněných z použitých textilií. A je tady ještě jeden faktor

Povídejte

Zároveň má nošení roušek negativní vliv na psychiku lidí. Snižuje možnost odezírat náladu lidí, vyvolává tedy stres a zároveň zhoršuje kvalitu interpersonální komunikace. Jsme proto jednoznačně pro zrušení povinného nošení. Kdo chce nebo kdo je nemocný, ať je používá, tomu nikdo bránit nebude.

Podle některých názorů respirátory brání udržení imunity proti respiračním virům. Souhlasíte s tím?

Ano, náš organismus byl zvyklý na to, že byl v kontaktu s vnějším prostředím. Poslední dva roky ale ti z nás, kdo dlouhodobě nosili roušky, významně snížili přísun antigenů z vnějšího prostředí. Tím se jim bohužel přestala trénovat imunita a lidé ztratili schopnost bránit se virům a bakteriím, se kterými dřív neměli problém.

iZdroj fotografie: Unsplash
Respirátor

Na podzim se Českem prohnala vlna RSV viru, který způsobuje respirační problémy, ovšem lidé vůči němu neměli kvůli nošení respirátorů imunitu. Může se tato situace zase opakovat a přinést i další problémy?

Loni jsme byli také víc zavření doma, děti byly dlouho mimo školní kolektiv. Nesváděla bych to tedy na respirátory, ale spíš na nedostatek kontaktů s vnějším prostředím. Není jiné cesty, než ony respirační choroby prodělat znovu a znovu nastavit imunitu. Nedělala bych z toho závažný problém. Musíme si uvědomit, že prostě jen musíme vrátit své chování do normálu.

Na začátku lidé měnili respirátory pravidelně, teď ale mnohdy stále dokola nosí jeden a ten stejný, což může vyvolat i další zdravotní problémy. Co všechno v sobě může takový opakovaně nošený respirátor ukrývat?

Je to stejné jako týden smrkat do jednoho kapesníku. Nejlepší bude opravdu minimalizovat nošení respirátorů. Navíc velmi trpí pleť i oči.

Stále častěji zaznívají hlasy, že by respirátory měly být už jen dobrovolné. Měly by se ale podle vás někde nosit i nadále povinně?

Pokud má někdo kašel nebo rýmu, ať ho má nasazený v dopravních prostředcích, kde jsou lidé blízko sebe. Jinak bych povinné nošení zrušila.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Respirátory v obchodech

Dokážete odhadnout, kdy bychom mohli respirátory odložit? A vrátíme se k nim zase na podzim?

To je politické rozhodnutí, nikoliv medicínské. Tedy nedokážu. SMIS již sedmého ledna prosazovalo odložení respirátorů zejména ve školách.

U nás jsme hned od začátku pandemie nosili roušky, poté respirátory, počty nakažených a obětí tomu ale vůbec neodpovídají. Byla by podle vás situace stejná, kdybychom je nenosili vůbec?

Nošení roušek může snížit množství kapének v prostředí, které produkují osoby, které kýchají či kašlou, nicméně jen málo respirátorů je tak kvalitních, aby zcela zabránilo šíření infekce. Tedy do značné míry šlo o rouškový kult a víru v jejich účinnost. Nikdo neověřoval jejich kvalitu a netestoval, zda se z nich naopak neuvolňují látky, které by mohly sliznice dráždit. V současné době téměř všichni máme vůči koronaviru aspoň nějakou imunitu, není důvod se ho bát a je čas začít žít normálně. Možná je problém spíš v psychice než v imunitě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články