,,Měli bychom dětem umožnit zvýšení ochrany,“ říká o přeočkování pediatrička Hana Cabrnochová

Od dnešního dne je možné podat třetí dávku vakcíny proti koronaviru také dětem od dvanácti let. Očkuje se na vybraných očkovacích místech i v ordinacích dětských lékařů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

„Očkování posilovací dávkou výrazně snižuje riziko vážného onemocnění covid-19, a to včetně varianty omikron. Připojujeme se tak k řadě zemí Evropské unie,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Redakce Události247 získala názor na očkování třetí dávkou u dětí od dětské lékařky Hany Cabrnochové, která je zároveň místopředsedkyní České vakcinologické společnosti.

Kdo má nově nárok na očkování posilující dávkou? A jaká vakcína se nyní aplikuje?

Už od pondělního rána slyším, že rodiče dostávají SMS zprávy s tím, že jejich dítě může absolvovat třetí dávku očkování. Systém vychází z toho, že dítě mělo alespoň dvanáct let, bylo očkované, a od dokončeného očkování uplynulo pět měsíců. V tomto případě má nárok na posilující dávku vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech ve stejném složení jako u dospělých. 

Kde se děti mohou nechat přeočkovat? 

Jsou k dispozici očkovací centra. Od šestnácti let jsou stejná jako pro dospělé, u mladších dětí jsou pro očkování vyhrazena jen určitá místa. Měla by to být místa, kde je k dispozici pediatr. Očkovat mohou i praktičtí lékaři, které rodičům doporučujeme kontaktovat, zda očkují sami, nebo jejich kolegové, případně pak centra. Pediatři nyní mají vakcíny pro děti od pěti do jedenácti let, ale i vakcíny určené k přeočkování dětí od dvanácti let. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Kdy by se měly očkovat děti, které covid v minulých dnech či týdnech prodělaly? 

Je důležité, aby dítě nebylo v karanténě nebo izolaci. U dětí, které covid prodělaly, je třeba poradit se s lékařem. Jejich očkování je možné odložit o tři až šest měsíců po prodělaném covidu. 

Měli by být u očkování dětí také rodiče? 

U věkových skupin od šestnácti let to není nutné. Pokyny jsou dané na stránkách ministerstva, kde rodiče vyplní daný dotazník. U očkování ve skupině od dvanácti let by ale rodiče být měli. 

iZdroj fotografie: Unsplash
Vakcinace

Myslíte si, že se přeočkování bude týkat i nižších věkových skupin? 

Teď to není na místě, nejmladší děti od pěti do jedenácti let se očkují nyní. Proti stávající vlně jsou očkované, co bude za pět nebo šest měsíců, to si netroufáme odhadovat. Předpokládáme, že v té době nebude období vysokého rizika nákazy. Co bude na podzim, to nevíme. Uvidíme, v budoucnu to může být tak, podobně jako u chřipky, že se bude podávat jedna dávka přímo na cílenou mutaci. 

Podle vědecké pracovnice WHO neexistuje žádný důkaz o tom, že by zdravé děti přeočkování potřebovaly. Souhlasíte s tím? 

Tento názor je nepochybně ovlivněn dostupností vakcín pro celý svět, včetně toho rozvojového. V podmínkách naší republiky, kde vrcholí epidemie, je správné umožnit dětem zvýšení ochrany. Proto doporučujeme podávat posilující dávku. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články