„Očkování na covid má, hlavně pro rizikové skupiny, stále smysl,“ říká poslanec Fifka

Pokud by změna vlastností viru znamenala zvýšenou nakažlivost a vyvolávala těžší průběh nemoci, pak bychom se měli mít na pozoru. Vláda chystá další očkovací kampaň.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Petra Fifky
                   

Vláda samozřejmě dál monitoruje vývoj nemoci covid-19 v České republice. Člen výboru pro zdravotnictví a poslanec Petr Fifka vysvětluje, jaké statistiky odborníci sledují, i to kdy by se případně sahalo k novým opatřením.

Jak je to v současné době s nemocí covid-19? Nejvíce se skloňuje mutace BA.2, v čem je rozdíl?

Každý virus je živý organismus a má tendenci mutovat, tedy se měnit. Ve skutečnosti je těch mutací a podvariant větší množství. Pokud by změna vlastností viru znamenala zvýšenou nakažlivost, a k tomu zvýšenou schopnost vyvolávat těžký průběh nemoci, pak bychom se měli mít na pozoru.

Co bude u této varianty klíčové?

Odborníci po celém světě vlastnosti všech nových mutací pečlivě sledují. V případě potřeby navrhnou adekvátní opatření. Klíčové je, stejně jako v minulých letech, minimalizovat počet pacientů s těžkým průběhem a zamezit tak zahlcení nemocnic.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Čísla nakažených v některých zemích strmě stoupají, i v Česku někteří odborníci tvrdí, že jsme s rozvolňováním začali příliš brzy. Co si o tom myslíte?

V Česku je podle posledních statistik situace stabilní, spíše počty nakažených klesají. Covid bude podle všeho, stejně jako většina respiračních virů, sezónní záležitost. Proto je dle mého názoru současné rozvolňování na místě. Statistické modely kolegů z ÚZIS pravidelně dostáváme. V případě nepříznivého vývoje sáhne vláda k adekvátním opatřením.

Jaké jsou hlavní ukazatele, podle kterých se vláda rozhoduje?

Hlavním ukazatelem pro reakci jsou počty hospitalizovaných pacientů s těžkým průběhem. Tam je naštěstí situace momentálně příznivá.

Dělá vláda dost pro to, aby lidi přesvědčila k očkování? Protože podle dat zájem stále klesá. Nebo už očkování nemá smysl?

Očkování má rozhodně smysl. Je prokázáno, že pacienti hospitalizovaní s těžkým průběhem jsou především ti neočkovaní. Vláda chystá novou vlnu kampaně na podporu očkování. Ideální by bylo, aby, zejména pacienti z tzv. rizikových skupin podstoupili posilující dávku ještě před nástupem podzimní sezóny respiračních viróz. Nicméně přesnější instrukce pro odborníky i občany budou zveřejněny ministerstvem zdravotnictví.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nová varianta omikronu

Jak řešit očkování nejen na covid-19 v souvislosti s ukrajinskými uprchlíky?

Očkování ukrajinských uprchlíků, zejména dětí, řešíme jak na zdravotním výboru, tak především na ministerstvu zdravotnictví. Ukrajinský systém očkování sice vykazuje mírné odlišnosti, ale situaci naši odborníci podchytili hned na začátku a věřím, že s tím nebude problém. Navíc se daří sehnat potřebné vakcíny z okolních zemí, které nám takto pomáhají.

Vy jste dlouhodobě pracoval v odborných a manažerských pozicích v mezinárodním farmaceutickém průmyslu. A mnoho lidí si myslí, že právě toto odvětví má „na svědomí“ pandemii covidu, protože z toho má velké peníze. Co si o tom myslíte?

Přestože již ve farmaceutickém průmyslu nepracuji, mohu na základě zkušeností z uplynulých 30 let označit podobná tvrzení za nesmyslná. Naopak je třeba ocenit rychlost, jakou výzkumné týmy z celého světa na novou hrozbu zareagovaly a dokázaly s pomocí farmaceutického průmyslu vyvinout účinné vakcíny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články