Boháči vydělávají ještě víc než před pandemií. Desítka miliardářů vydělala loni biliony korun

Nejbohatší člověk světa Elon Musk rozšířil své jmění i díky růstu akcií jeho firmy. Ty díky extrémnímu zájmu investorů stouply o 60 procent.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Navzdory koronavirové pandemii, která drtí ekonomiky států, světoví miliardáři mají za sebou skvělý rok. Deset nejbohatších lidí planety v roce 2021 znatelně násobilo zisky a celkem si přišli na 402 miliard dolarů, což je v přepočtu 8,7 bilionu korun. V čele žebříčku těch, kterým se dařilo nejlépe, je šéf automobilky Tesla a vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk. Podle miliardářského indexu agentury Bloomberg se loni dařilo také zakladatelům Googlu, Facebooku nebo tradičně i Warrenu Buffettovi.

Dařilo se i luxusním, módním značkám

Nejbohatší člověk světa Musk rozšířil podle serveru CNBS své jmění i díky růstu akcií Tesly, které vyskočily o 60 procent, tedy o 121 miliard dolarů. Celkem disponuje asi 277 miliardami dolarů, což je v přepočtu téměř šest bilionů korun. Bývalý šéf Amazonu Jeff Bezos, který se v poslední době zaměřuje spíše na vesmírné expedice s firmou Blue Origin loni, vydělal pět miliard dolarů. Jeho majetky mají hodnotu 195 miliard dolarů, tedy 4,3 bilionu korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mark Zuckerberg

Dařilo se i ve světě luxusních značek. Loni se vedlo i Bernardu Arnaultovi, šéfovi francouzského koncernu, který je majitelem více než 60 obchodních značek luxusního zboží. Spadá popd něj například Louis Vuitton, Christian Dior, Givenchy, Moët & Chandon a Hennessy. Francouzský podnikatel loni vydělal 61 miliard dolarů, tedy 1,3 bilionu korun a v žebříčku nejbohatších lidí planety se tlačí na druhé místo před Bezose.

Na chvostu žebříčku věštec Buffett

Zakladatel Microsoftu Bill Gates si v minulém roce polepšil o sedm miliard dolarů, přesto se v žebříčku drží na čtvrtém místě. Spoluzakladatel Googlu Larry Page navýšil jmění o 47 miliard dolarů, asi jeden bilion korun a šéf Facebooku Mark Zuckerberg o 24 miliard dolarů, což je v přepočtu půl bilionu korun. Více než 40 miliard dolarů vydělali během loňského roku spoluzakladatel Googlu Sergey Brin a majitel basketbalového klubu NBA Los Angeles Clippers Steve Ballner, který býval i ředitelem exšéf Microsoftu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Warren Buffet a Bill Gates

Devátý nejbohatší člověk světa šéf firmy Oracle Larry Ellison přidal loni k majetkům dalších 29 miliard, tedy 637 miliard korun. Společnost Oracle zaznamenala v prosinci druhý největší zisk za posledních dvacet let. Desítku nejbohatších lidí světa uzavírá Věštec z Omahy. Investiční stratég jedenadevadesátiletý Warren Buffett. Přestože se snaží postupně rozdat většinu svého jmění, vydělal loni 21 miliard dolarů. Jeho jmění má celkovou hodnotu 109 miliard dolarů, tedy 2,4 bilionu korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články