„První omikronové pacienty s postcovidovým syndromem očekáváme na přelomu března a dubna,“ říká doktor Sova

O tom, co postcovidový syndom „napáchá“, je stále málo informací. Jisté ale je, že určitá část covidových pacientů bude mít vážné následky.

i Zdroj fotografie: se souhlasem Milana Sovy
                   

Lékaři zatím léčí pacienty po mutaci delta. O tom, zda se něco změní s omikronem a co vlastně postcovidový syndrom je, jsme si povídali s doktorem Milanem Sovou, přednostou Kliniky nemocí plicních a TBC FN Brno.

Pane doktore, co to je postcovidový syndom, jak byste ho definoval?

Postcovidovým syndromem označujeme soubor příznaků, které přetrvávají po 12 a více týdnech od vzniku onemocnění covid-19.

Jak se projevuje?

Různě. Může zahrnovat příznaky od únavy až po dušnost a kašel. Většina příznaků sama do pár týdnů od infekce odezní, ale u malé skupiny pacientů mohou tyto potíže přetrvávat.

iZdroj fotografie: Pixabay
Bolest hlavy

Kdo je typický pacient? Pokud se bavíme o těch vážnějších příznacích, které přetrvávají delší dobu.

Typický postcovidový pacient je starší člověk po těžkém průběhu nemoci, který byl v nemocnici na ventilaci. Ve FN Brno jsme dosud provedli přibližně 3 000 kontrol pacientů po covidu a závažné změny na plicích jsme objevili asi u 2,5 % z nich.

Měli bychom navštívit lékaře, nebo si se syndromem poradíme doma?

Lidé, kteří nemocí covid-19 onemocněli, ale nebyli hospitalizováni, by měli k plicnímu lékaři zajít, pokud se po 2–3 měsících od infekce stále potýkají s respiračními obtížemi. Hospitalizované by měl pneumolog vidět 6–12 týdnů od stanovení diagnózy. Pacient, jehož po prodělání covidu-19 trápí déletrvající teploty, bolest na hrudi nebo dokonce vykašlávání krve, by měl odbornou pomoc vyhledat okamžitě a nečekat, až potíže samy odezní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Varianta omikron

Změní postcovidový syndom mutace omikron? Tedy varianta, která se šíří mnohem rychleji než například delta.

S postcovidovým syndromem k nám přicházejí pacienti přibližně tři měsíce po prodělání nemoci covid-19. Nyní tedy ještě stále léčíme ty, kteří prodělali variantu delta. První pacienty po omikronu očekáváme na přelomu března a dubna.

A bude se léčba lišit?

Nemyslím si to. Vzhledem k lehčímu průběhu covidu-19 ale lékaři očekávají, že pouze menší část z desítek tisíc nakažených, bude vyžadovat odborné vyšetření a léčbu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články