Meteorolog Šopko: První polovina února bude teplejší, než je obvyklé. Silnější mrazy však podle něj ještě mohou přijít

Leden byl jako na houpačce, trhaly se teplotní rekordy, nechyběla pořádná ledovka. Mnoho lidí potrápila i vichřice. Jak to bude v únoru? Čeká nás něco podobného?

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Jaký bude letošní únor? Můžeme se těšit na předčasný příchod jara, nebo nás ještě čekají tuhé mrazy? Nejen na to odpověděl pro portál Události247 František Šopko, který je meteorologem Českého hydrometeorologického ústavu.

Začal nám únor, jaký bude? Máme si připravit teplé oblečení a sněhové řetězy? 

Podle naší dlouhodobé předpovědi budou příští čtyři týdny srážkově průměrné. Teploty v prvních dvou týdnech budou slabě nadprůměrné, hlavně v týdnu od 7. do 13. února, ve druhé polovině měsíce se ale teploty dostanou k obvyklým hodnotám pro toto roční období. Teploty očekáváme v průměru okolo 4 °C. Týdenní průměry nejnižších nočních teplot se budou většinou pohybovat okolo nuly do -4 °C. Srážkově bude první polovina února nadprůměrná, nejsušší týden by měl být na konci února.

Čekáte během února ještě tuhé mrazy, nebo ty se nám už vyhnou? 

Ve výhledu na následující týden tuhé mrazy neočekáváme. Noční teploty budou klesat jen slabě pod nulu. Vždy záleží až na konkrétní meteorologické situaci, kterou dokážeme přesněji předpovídat přibližně na deset dní dopředu. Během února však není neobvyklé, že se silnější mrazy objeví, jelikož je vzduch nad pevninou v severních a severovýchodních částech Evropy stále i výrazně studený a při vhodném rozložení tlakových útvarů se může dostat do střední Evropy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mráz

Dají se čekat přívaly sněhu i v nížinách, nebo se za zimními radovánkami budou muset lidé vydat do hor?

V první dekádě února budou teploty během dne nad nulou. Hranice sněžení bude kolísat. Sněhové vločky tak uvidíme pravděpodobně až od středních poloh. Při vyšších teplotách může některé dny padat déšť se sněhem i na horách.

Před pár dny se Českou republikou prohnal silný vítr. Může nás něco podobného potkat i během tohoto měsíce? 

Nebezpečným zimním jevům se nevyhneme ani v nejbližších dnech, kdy svižnější severozápadní proudění přinese srážky a zesílení větru. V kombinaci s další novou sněhovou pokrývkou se od vyšších poloh budou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. V nižších polohách budou převládat srážky dešťové.

Venku sice ještě stále úřaduje zima, ale na druhou stranu se už pomalu blíží jaro. Poznáme to během února? 

Nástup jarních teplot se každý rok liší. Na takto dlouhou dobu dopředu nejsme schopni předpovědět průběh teplot během jara. Nebývá výjimkou, že se i po teplejší epizodě během jara dostaví déletrvající období s podprůměrnými teplotami. Na konkrétní předpovědi je potřeba počkat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jarní počasí

Kdy čekáte, že by se mělo začít oteplovat? 

Už v těchto dnech zažíváme relativně teplejší dny. Vydržet by mohly přibližně do poloviny února. Pak očekáváme v průměru pokles teplot na obvyklé únorové hodnoty. Kdy ale přesně nastoupí jarní teploty, to v tuto dobu nedokážeme předpovědět.

Minulý rok byl velmi příznivý z hlediska kvality ovzduší. Co bylo hlavní příčinou? A bude tento trend pokračovat i letos?

Příčinou zlepšení byly hlavně dobré rozptylové podmínky. Přestože se dlouhodobě kvalita ovzduší v Česku zlepšuje, největší vliv na koncentrace znečišťujících látek v ovzduší má aktuální počasí, a s ním související rozptylové podmínky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články