Pokud Vladimir Putin zavře kohoutky a do Evropy přestane proudit ruský plyn a ropa, čekají Česko velmi těžké časy.
Převrat v Rusku, nové vedení země a náhrada škody Ukrajině. To je podle člena hospodářského a rozpočtového výboru Sněmovny, poslance Libora Turka (ODS), jediná možnost, jak pro Evropu ještě „zachránit“ ruské suroviny.
Znamená Putinovo prohlášení, že za plyn bude možné platit jen v rublech, konec přísunu této suroviny z Ruska?
Ano, vnímám to jako začátek konce.
Vidíte ještě nějakou šanci na zvrat?
Jediná šance, jak odklon od plynu zvrátit, je převrat v Rusku, nástup nového vedení a především příslib, že všechny škody spáchané na Ukrajině Rusko uhradí. Potom si dokážu představit, že plyn bude dál proudit a budeme s ním počítat v energetických koncepcích. Pořád jsou čistější paroplynové elektrárny než uhelné.
Jak by se měla Česká republika připravit na to, že ruský plyn opravdu proudit přestane?
Jednali jsme minulý týden na hospodářském výboru s ministrem Síkelou. Padaly i černé, nikoli stále ještě nejčernější scénáře. Možnosti nejsou, resp. jen něco se dá vykrýt z Norska, asi 30%.
Na co se soustředit v krátkodobém horizontu?
V krátkodobém horizontu se musíme soustředit na rozvoj alternativních energií, to ministerstvo průmyslu svými dotačními programy dělá. Hlavně ale též prověřit možnosti znovuobnovení těžby. Musíme se připravit hlavně na nadcházející zimu.
Vydrží podle Vás Evropa jednotná?
Každý stát má jiný poměr závislosti na ruských energiích. My můžeme nahradit ropu, ale ne plyn v krátkodobém horizontu. Kupříkladu Slovensko je na ropě závislé ze sta procent na Rusku. Je to prostě hra o čas. Pevně doufám, že Evropa zůstane v tomto jednotná. Jde tu o vyšší princip.
Není chybou, že Česká republika nemá větší zásoby plynu v rámci strategických zásob? Podle exministra Havlíčka to vláda před měsícem smetla ze stolu s tím, že se musí šetřit…
Víte, při covidu se zjistilo, že kupříkladu zásoby potravin máme v hmotných rezervách na den a půl. Mělo se to nějak řešit? Výstavby plynových zásobníků nejsou zrovna levnou záležitostí. Problém byl v tom, že Rusové například v Německu, ale i v dalších státech je odmítli od prosince doplňovat, resp. společnost Gazprom nenabízela kromě standardního plnění plyn navíc na spotovém trhu, státy si nemohly doplnit zásoby.
Byl to úmysl?
S odstupem času se to tak zdá.
Na jak dlouho tedy máme dnes zásoby plynu, jak dlouho bychom vydrželi?
U nás v ČR, ten měsíc, cca 33 dní zásob plynu, mi nepřijde zas tak málo a navíc domácností by se případné vypínání dotklo až úplně na závěr. Jako první by přišly na řadu velké fabriky.