Primář Dlouhý: Omikron od delty nepoznáme, řešení léčby ale naštěstí existují

Zda varianta omikron způsobuje opravdu lehčí průběh onemocnění, bude podle odborníků možné zhodnotit až s odstupem času, s větším množstvím zkušeností.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mutace omikron se šíří populací. Podle lékařů nelze rozeznat nejrozšířenější variantu od dříve „vládnoucí“ delty. Podle primáře Pavla Dlouhého, předsedy Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP, je to ale naštěstí řešitelné. Co by tedy měl lékař udělat, když za ním přijde pacient s covidem?

Lze poznat omikron od varianty delta?

Nepozná to ani pacient ani lékař. U omikronu navíc tak často nedochází ke ztrátě chuti a čichu, a kvůli tomu je rozlišení ještě složitější. Proto je u nemocných důležité PCR testování, ideálně s tzv. diskriminačním PCR testem, který určí variantu koronaviru a lékař podle toho může nastavit léčbu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Delta varianta

Jak by měli pacienti u nové varianty přistupovat k léčbě?

Stejně jak dosud, většina nakažených zvládne covid-19 doma, a to s použitím běžných léků na horečku či kašel. Pomohou jim v tom Rady pacientům, které připravila Společnost infekčního lékařství. Ty si lze přečíst na jejích webových stránkách.

A když někdo nebude chtít hledat…co tedy Rady popisují?

Varovné příznaky, které by měly vést nemocného k vyhledání lékaře či cestě do nemocnice. A také v nich čtenář nalezne informaci, kdo patří do některé skupiny pacientů s rizikem progrese covid-19 do závažného onemocnění. Tito lidé by měli v případě infekce vždy kontaktovat svého lékaře a probrat s ním další možnosti léčby.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lékař

Pokud jsou pacienti v riziku, jaké jsou možnosti jejich léčby?

Největší problém je to, že na nastupující variantu omikron nezabírají dosud hojně používané monoklonální protilátky. V tom případě může lékař předepsat antivirotikum molnupiravir, který se podává v tabletkách a pacient jej může užívat doma. Nově také pacientům můžeme podat remdesivir v infuzích, na které musí pacient přijít tři dny po sobě do nemocnice, což není úplně pohodlné.

Jak může lékař postupovat, pokud nezná variantu viru?

Tady se nabízí „šalamounské“ řešení – a to podání jak antivirotik, tak monoklonálních protilátek, ovšem týká se to pouze vysoce rizikových pacientů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články