,,Spousta lidí umřela kvůli zanedbání péče, ačkoli covid neměli. A budou umírat další,“ říká stomatolog Roman Šmucler

Už nikdy se nesmí opakovat to, že se lidé nebudou moci dostat na onkologická vyšetření. Podle lékaře Romana Šmuclera, se staly chyby, které zbytečně stojí lidské životy.

i Zdroj fotografie: S vědomím Romana Šmuclera / Facebook
                   

Roman Šmucler je český zubní lékař, stomatochirurg, specialista na laserovou a estetickou medicínu, vysokoškolský pedagog, podnikatel, moderátor a scenárista. Od září 2017 je prezidentem České stomatologické komory. Od začátku pandemie se k problematice vyjadřuje.

Varianta omikron má podle všeho mírný průběh, není čas se vracet k normálnímu životu?

Včera bylo pozdě! Podle nadúmrtí vidíme, že v době covidových opatření umřela spousta lidí díky zvýšenému stresu a zejména zanedbání péče, ačkoli covid neměli. Ještě roky po covidu budou umírat lidé, kteří se dnes nemohou dostat na onkologické vyšetření. A není pravda, že všechna oddělení musela být zavřená.

Co se tedy mělo dít jinak?

Bylo by to o lepší organizaci. Ta situace už se nesmí nikdy opakovat! Konečně, WHO varovala už před touto pandemií, že nesmíme opakovat chyby s lockdownem, jako při španělské chřipce. Leč stalo se…

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pandemie

Je možné, že za omikronem přijde další, horší mutace, která převezme „vládu“, nebo se toto zdá jako konečný stav a omikron bude cirkulovat populací?

Možné je všechno na světě. Jednou přijde horší virus nejenom, než je omicron, ale i celý SARS-COV-2. Možná, že přiletí lidé z vesmíru a zaútočí na nás. Může se stát ledacos. Je třeba věci promýšlet, chystat scénáře, ale lidé nemohou žít v neustálém strachu a mediální show. Musíme vážit rizika a ta jsou nyní relativně malá oproti nákladům na zastavování společnosti.

Vláda nařídila testování antigenními testy, ať už v práci nebo ve školách. Jak se díváte na to, že antigenní testy mají do spolehlivosti dost daleko?

Všichni víme, že firmy vybírají nejlevnější testy s malou účinností. Jinak je to pro ně moc drahé. Podle toho jsou výsledky. Smyslem testování ve školách je hlavně uklidnění učitelů a části populace. Zda to funguje, je otázka pro politology a sociology. Epidemiologicky to smysl moc nedává.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Test na covid-19

Co třetí, posilující očkovací dávka, má to být stále priorita?

Všichni víme, že kdo si ji dnes nechá aplikovat, tak její efekt „naběhne“ nejspíše po omicronu. Tedy je to otázka, zda někdy jiná mutace přijde. Pro omicron je už asi pozdě.

Půjdeme v budoucnu na čtvrtou, pátou…dávku?

Vědecká data pro takové další dávky nejsou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články