Tvrdší ekonomické sankce vůči Rusku by postihly i české firmy. Podle ekonoma Křečka by mohly omezit dodávky klíčových surovin

Zřejmě nejdrsnější ekonomickou sankcí vůči Rusku by bylo úplné odstřižení od mezinárodního platebního systému, včetně financování ruského dluhu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Štěpána Křečka / Linkedin
                   

Invaze ruských vojsk na území Ukrajiny je stále „ve hře“. NATO hrozí odvetou, Evropská unie by zřejmě přitvrdila sankce vůči Rusku. Co by to znamenalo pro Českou republiku a pro naše podnikatele, vysvětluje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Mají ekonomické sankce na Rusko nějaký vliv, má se Vladimir Putin, čeho bát?

Ekonomické sankce dopadají negativně na ruské hospodářství. Zároveň mají negativní vliv i na hospodářství Evropské unie. Vzhledem k tomu, že ruská ekonomika je výrazně menší než ekonomika Evropské unie, můžeme říct, že sankce ve svých počátcích více poškodí Rusko než Evropské unii.

Už se v minulosti něco podobného stalo?

Lze to přirovnat k situaci, kdy Spojené státy uzbrojily SSSR až k rozpadu. Zatímco si totiž Spojené státy mohly dovolit vysoké výdaje na zbrojení, SSSR již nedokázal držet tempo nastolené Američany. Vysoké výdaje na zbrojení tak vedly ke zhoršení ekonomické situace ve SSSR, což prokázalo nefunkčnost centrálního plánování a vedlo k rozpadu tehdejšího uspořádání.

iZdroj fotografie: Pixabay
Vladimir Putin

Co nejhoršího by se Rusku mohlo stát, pokud jde o sankce?

Zřejmě nejdrsnější ekonomickou sankcí vůči Rusku by bylo úplné odstřižení od mezinárodního platebního systému včetně financování ruského dluhu.

Nebylo by to ale i kontraproduktivní?

Ano, toto opatření by však výrazně vyostřilo vzájemné vztahy, takže jeho uplatnění nedoporučuji. Myslím, že bychom se měli pokusit najít řešení přijatelná pro všechny strany, bez nutnosti uchylovat se k radikálním krokům.

Může mít případné přitvrzení sankcí vliv i na Českou republiku? 

Rusko je pro českou ekonomiku důležité z hlediska exportu. Uvalení sankcí by mohlo mnohým českým společnostem uškodit, protože by hrozila ztráta dlouhodobě budovaného trhu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ekonomické sankce

Co by to znamenalo?

Místo českých společností by pak s největší pravděpodobností zaplnily asijské společnosti, což by bylo z hospodářského hlediska nepříjemné.

A Rusko by asi nesedělo s rukama v klíně, že?

Jistě, Rusko by naopak z dlouhodobějšího pohledu mohlo omezit dodávky klíčových surovin, což by byla katastrofa pro naši energetiku. Musíme si totiž uvědomit asymetrické dopady, které by tato situace vyvolala.

Jak to myslíte?

Zatímco Rusko by přišlo jen o zdroj svých příjmů, Evropská unie by se v krajním případě mohla dostat až do situace blackoutu. To by mohlo vyústit v rozvrat naší civilizace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články