„Ukončit testování ve školách je předčasné. Čísla pozitivních žáků jsou stále vysoká,“ říká ředitel pražské střední školy

Z rozhodnutí vlády končí pravidelné preventivní testování ve školách a firmách 18. února. Podle některých ředitelů je to chyba a mělo by se pokračovat.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Miroslava Janečka
                   

Na školách testování probíhá jednou týdně, a to vždy v pondělí. Naposledy se budou žáci podrobovat hromadnému testování 14. února. Co si o konci testů myslí Miloslav Janeček, ředitel Střední odborní školy Jarov?

Klesají počty pozitivních žáků ve vaší škole?

Počty pozitivních žáků při pondělních testováních v naší škole rozhodně neklesají. Naopak mírně stoupá počet žáků, kteří nám oznamují pozitivní výsledek z PCR testu, na který šli individuálně. Velkou komplikaci pro chod školy představuje stoupající počet pozitivních pedagogických i nepedagogických zaměstnanců.

Dá se říci, kdy počet pozitivních testů začal výrazně stoupat?

Po Vánocích. Ať už se bavíme o pozitivních testech žáků, tak i pedagogů. Když porovnávám letošní leden s loňským prosincem, měli jsme v lednu přibližně dvojnásobný počet pozitivních žáků, a zaměstnanců ještě více.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování ve škole

Jak tedy vnímáte fakt, že vláda povinné testování ruší?

Nejsem odborník na danou problematiku, epidemiologové by to zřejmě vysvětlili lépe. Ale podle mého laického pohledu by to mělo svůj význam v okresech, kde čísla klesají.

Takže plošná opatření vám příliš smysl nedávají?

Přesně tak. Od začátku pandemie je podle mého názoru špatně, že se postupovalo plošně. Nebrala se v potaz situace v jednotlivých krajích či okresech. Samozřejmě tam, kde je epidemie na ústupu, nemá logiku dále testovat. Kde jsou však čísla stále vysoká, mi to přijde předčasné.

A když budeme hovořit pouze za vaši školu, která je v Praze?

Tak bych konec testování ještě odsunul.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Antigenní testování

Odmítají testování někteří žáci, resp. jejich rodiče?

Většina žáků i rodičů s testováním souhlasí, nemáme nikoho, kdo by testování ve škole vysloveně odmítal. Když v minulém roce začínalo testování ve školách, byly okolo toho trochu organizační problémy, ale nyní již máme my i žáci vše zaběhnuté.

Škola tedy běží bez problémů?

Testování nám nijak zásadně nekomplikuje chod školy. Všichni to zvládají bez větších problémů, i proto se domnívám, že se mohlo s ukončením testování ve školách ještě počkat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články