Válka na Ukrajině zasáhne cestovní ruch nejen v Praze, ale především v Karlových Varech, říká Jan Papež

Válka na Ukrajině má vliv i na cestovní ruch. Pocítí to i česká města, která byla zvyklá na přívaly ruských turistů. Ti se k nám nyní dostanou jen velmi složitě.

Jan Papež i Zdroj fotografie: S vědomím Jana Papeže / Facebook
                   

Jan Papež je místopředsedou Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). Pro portál Události247 se vyjádřil nejen k tomu, jak konflikt na Ukrajině ovlivní cesty Rusů do Česka, ale taky, jaké země se nyní z hlediska cestování stávají potenciálně nebezpečné.

Do České republiky každoročně proudily davy ruských turistů. Jak to změní současný konflikt?

Konflikt na Ukrajině má na cestovní ruch obrovský dopad. Absolutní zákaz cestování Rusů do Česka bude mít dopad na Prahu a Karlovy Vary, ale také na další lázeňská města, do kterých Rusové mířili. Platí zákaz letů z Ruska, takže Rusové se k nám nemají jak dostat. Složité to bylo i během pandemie koronaviru, protože v rámci překročení hranice měli Rusové z naší strany striktní předpisy. Moc jich k nám nemohlo, teď je ale propad absolutní. A je tady ještě jeden velký problém.

Povídejte…

Vláda trochu odklonila pozornost od pandemie, ale to neznamená, že by tady nebyly restrikce. Naopak, Ministerstvo zdravotnictví je stále velmi často nefér a nesprávně drží. Zahraniční turisté mají velmi problematický způsob, jak se k nám mohou dostat. I přes naši kritiku a na to, jak se otevírají jiné země, je ta naše stále prudérní a uvolňuje pomalu. Zdá se, že budeme poslední zemí v Evropě, která se turistům uvolní. Jenže lidé během toho naplánují cesty do jiných zemí a my budeme na konci celého řetězce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Turisté v Praze

Může podle vás nastat situace, že české hotely nebo restaurace nebudou chtít Rusy obsloužit?

Myslím si, že ne. Na začátku války sice takové tendence byly, ale díky docela fér přístupu politiků agresivní politika ve stylu, co Rus, to zločinec, vypršela. Lidé se chovají racionálně a chápou, že ne každý Rus je Putinovec a že ne každý Rus, který je u nás, může za válku na Ukrajině.

Zmínil jste dopad na Karlovy Vary. Může být likvidační?

Likvidační už je. Když si teď projdete Karlovy Vary, tak v centru uvidíte spoustu bytů, které měli Rusové, a teď jsou na prodej. Je tam taky spousta prázdných obchodů, které teď špatně shánějí nájemce. Karlovy Vary jsou teď smutným městem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Karlovy Vary

Rusové k nám nemohou, stejně jako Češi nebudou jezdit do Ruska a ani na Ukrajinu. Kolik Čechů tyto země navštěvovalo?

Na Ukrajinu a do Ruska jezdily desítky tisíc Čechů, kteří teď budou mířit jinam. Nejde ale jen o tyto země, ale taky o Gruzii, Kazachstán nebo Arménii, tedy o destinace, které trpí tím, že ubývá leteckých spojení. Lidé se navíc bojí, kam až Rusové válku roztáhnou, a tak se obávají i těchto zemí.

Zavřou se kvůli válce i další země?

Jako cestovní kanceláře jsme zatím obezřetní. Budeme reagovat pružně.

Dá se vzhledem ke konfliktu na Ukrajině očekávat i zdražení dovolených?

Ceny energií a pohonných hmot mají vliv na ceny ubytování či letenek. Zatím se nezdražovalo, ale pokud by současný vývoj pokračoval, tak k tomu bude muset dojít.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články