Novinky, které zavedla vláda Petra Fialy způsobily, že spousty Čechů už nedostávají od státu peníze, na které byli dosud zvyklí.
Začala totiž platit zásadní změna zákona, která ovlivnila statisíce Čechů. Týká se penzijního spoření. Jak již dříve informovaly Události247, vláda uzákonila, že se od července 2024 změnil systém státních příspěvků, které lidé ke svému spoření dostávali. Ti, kteří se na změny včas nepřipravili a neudělali ve svém spoření potřebné úpravy, přišli o příspěvky.
Víc si spořte, nebo nic nedostanete
Jednou z nejzásadnějších změn je navýšení vkládaných částek potřebných k tomu, aby lidem stát příspěvky vyplatil. Minimální měsíční částka se zvedla z 300 na 500 korun.Lidé za tyto minimální vklady od státu dostanou navíc 100 korun, jak připomněl web Novinky. Ti, kteří si tedy do té doby spořili mezi 300 až 499 korunami si tak své vklady museli zvýšil. V opačném případě přestali státní bonusy ke spoření nadále dostávat.
Druhou zásadní novinkou je fakt, že na státní příspěvky ke spoření nově nemají nárok lidé, kteří pobírají starobní důchod. Mnozí penzisté přitom tuto formu spoření využívali například na uchování prostředků na pohřeb, jak psal web Deník. Tato možnost ale skončila. Jednalo se přitom asi o necelý milion lidí, kterým státní příspěvky přestaly na účet chodit. Lidé navíc musí pro odchod z tohoto spoření splňovat podmínku, že v něm strávili alespoň 5 let.
Nepomohlo ani hnutí ANO
Ti, kdo by chtěli odejít dříve, například důchodci, pro které už setrvání ve spoření není výhodné, pak dostanou jen částku, kterou si zde svými vklady postupně našetřili. Veškeré dosud získané státní příspěvky jim ovšem propadnou a nedostanou z nich ani korunu. Důchodcům nepomohlo ani hnutí ANO, které se jich chtělo zastat. Ústavní soud totiž nedávno zamítl jeho návrh na zrušení právní úpravy, která od loňského července vyplácení příspěvků zastavila.
Návrh se týkal státních příspěvků k penzijnímu připojištění a doplňkovému penzijnímu spoření. Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové je třeba respektovat rozhodnutí Ústavního soudu, který dal za pravdu vládě. Podle informací, které soudu poskytla Asociace penzijních společností, bylo v systému třetího pilíře 230 000 účastníků v důchodovém věku, kteří k 1. červenci 2024 neměli „odspořeno“ alespoň pět let, a nemohli tak systém opustit bez ztráty všech státních příspěvků, jak píše web České noviny.