Kdo z nás si nedává ráno k snídani šálek dobré kávy? Bereme to jako samozřejmost, ale už brzy by tento nápoj mohl být jen pro někoho.
Kávu má v oblibě velká spousta Čechů. Z loňského průzkumu vyplývá, že alespoň jednou denně si ji dopřeje 85 procent obyvatel. Jak od nás víte, mnozí jí pak konzumují i v daleko větším množství. Podle aktuálního vývoje cen se ale zdá, že si milovníci kávy za tuto pochoutku výrazně připlatí.
Na vině je počasí
Jak psal už dříve web Novinky, cena kávy na burze letos dosáhla rekordních hodnot. Konkrétně přesáhla hranici 4 500 dolarů za tunu, což je nejvíc za posledních 16 let. Důvodem je slabá úroda této komodity, kterou výrazně ovlivňují také současné klimatické podmínky. Velmi špatná úroda je například ve Vietnamu, který patří mezi největší producenty kávy na světe, jak psal web TN. Experti navíc zatím nevidí šanci na zlepšení.
Podle obchodní skupiny World Coffee Research, kterou cituje web SeznamZprávy, se za necelých dvacet let zvýší poptávka o polovinu. Podmínky pro pěstování nejprodávanějších zrn arabika se přitom neustále zhoršují. V důsledku globálního oteplování se proto do roku 2050 může velikost vhodné půdy pro pěstování snížit dokonce až o 50 procent. To by pak automaticky znamenalo další zvýšení ceny, což není zrovna potěšující zpráva.
Káva má pozitivní vliv na lidské zdraví
To, že cena kávy za poslední rok vzrostla v průměru o devět až 12 procent, webu potvrdila také tisková mluvčí společnosti Makro Nikola Formanová. Dodavatelé navíc avizují další navýšení nákupních cen o 12 až 15 procent, které by mělo proběhnout na podzim. Dříve platilo pravidlo, že ti, kteří kupují kávu ve velkém, podepisují kontrakty s ročním nebo delším časovým odstupem. Díky tomu se cena kávy výrazně nezvyšovala, jak doplnil agrární analytik Petr Havel.
Kromě toho, že nám káva chutná, má také celou řadu zdravotních benefitů. Kromě kofeinu, který má povzbuzující účinky, obsahuje i celou řadu minerálních látek, vitaminů a stopových prvků, připomíná server Novinky. Podle výzkumů mají milovníci kávy mnohem nižší riziko onemocnění cukrovkou 2. typu, ale i onemocnění jater, včetně jaterní cirhózy. Týká se to zvlášť těch, kteří pijí čtyři i více šálků denně. Jestli si tedy budeme moci tento všelék dovolit i nadále, se už brzy ukáže.