Spadáte do této skupiny lidí? Musíte státu každý měsíc platit, jinak vám přijde exekuce

Rodiče žáků, kterým se nepovedlo dostat ze základní školy na střední, by měli zpozornět. Jejich děti totiž budou mít od září novou povinnost.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Zdravotní pojištění by za tyto děti stát hradil jen v případě, že by se nahlásili úřadu práce, psal o tom web České noviny. Patnáctiletí ani šestnáctiletí nárok na podporu v nezaměstnanosti mít nebudou, ale mohou případně pobírat dětské přídavky. Základní školu končí letos početně silné ročníky. Pro všechny děti proto zřejmě místa na středních školách nebudou. Ke zkouškám na maturitní obory SŠ se letos přihlásilo více než 116 tisíc dětí, to je o čtvrtinu více než před šesti lety, připomíná web Refresher.

Je potřeba se přihlásit na pracovní úřad

Podle dat úřadu práce tvoří mladí mezi 15 a 18 lety dlouhodobě kolem 1,5 procenta nezaměstnaných v Česku, připomíná web Blesk. Zdravotní pojištění je povinné. Za děti a studenty do 26 let, za nezaměstnané a důchodce, ho platí stát. „Pokud žák po skončení deváté třídy na další školu už nenastoupí, povinnost platit zdravotní odvody přechází na něj. Pokud student chce, aby za něj odvody hradil stát, je nutné, aby se zaevidoval na úřadu práce a tuto skutečnost pak nahlásil své zdravotní pojišťovně,“ vysvětlila Událostem247 mluvčí VZP Viktorie Plívová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mladí lidé, kteří se nedostali na střední školu musí státu platit za zdravotní pojištění

Pokud by se mladí na úřadu práce nezapsali a nenastoupili ani do zaměstnání, museli by platit pojistné jako takzvaná osoba bez zdanitelných příjmů. Pro letošní rok je to měsíčně 2336 korun, připomíná Blesk. Zdravotní pojišťovně museli novou situaci ohlásit do osmi dnů od skončení prázdnin. Mladistvým nezaměstnaným, kteří se po střední nedostanou na vysokou školu, pak pomáhají kariéroví poradci a snaží se je nasměrovat zpět ke studiu střední školy nebo učiliště, píší dále České noviny.

Rodiče o nové povinnosti časti nemají tušení

Za neuhrazení povinných poplatků hrozí dluhy, případně i exekuce. Často se přitom jedná o tisíce korun měsíčně. Mnozí rodiče však o povinnosti platit za své děti zdravotní pojištění, pokud se nedostanou na střední školu, vůbec nevědí. „Pro mě je to tedy novinka, co mi teď říkáte. Moje dcera se hlásila na zdrávku a na ekonomickou školu. Bohužel se nedostala ani na jednu, tak jsme poslali odvolání. No, pokud to teda nevyjde, tak se budeme muset informovat u naší zdravotní pojišťovny, co s tím,“ řekla Událostem247 Emílie Košková z Hodonína.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Děti, a často ani samotní rodiče, nemají o povinnosti platit VZP za pojištění ponětí

Rodiče školáků sepsali petici a poslali ministrovi školství Mikuláši Bekovi a dalším politikům otevřený dopis. Požadují v něm změnu jednotných přijímacích zkoušek na střední školy s maturitou a chtějí také digitalizaci přijímacího řízení na střední školy a zrušení povinnosti pro školy přijímat studenty podle výsledků didaktických testů od Cermatu.

Platíte pravidelně zdravotní pojištění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články