Líbí se vám představa, že byste namísto 5 dní v zaměstnání trávili jen 4? Pro některé lidi se tento luxus stal od letoška realitou.
O možnosti čtyřdenního pracovního týdne se v posledních letech mluví čím dál častěji. Nedávno o tomto tématu psaly i Události247. Obvykle jsou to však spíše jen plány a debaty o jeho přínosech či nevýhodách, než o reálném zavádění do praxe. To se však nyní mění. Stovky pracovníků totiž od února reálně čtyřdenní pracovní týden využívají. Zjistěte, kdo jsou tito šťastlivci a zda se na tuto novinku můžete v budoucnu těšit i vy.
Kde čtyřdenní pracovní týden začali praktikovat?
Otestovat tento koncept v praxi se rozhodli v Německu, píše web iDnes. A to ve velkém. V letošním roce zde bude čtyřdenní pracovní týden platit pro stovky zaměstnanců po celé zemi. A to vše samozřejmě za stávajících platových podmínek. Celkem se do projektu, který začal v únoru a trvat by měl asi 6 měsíců, zapojilo 45 místních firem.
Hlavním cílem tohoto experimentu je zjistit, zda kratší pracovní doba povede k lepšímu zdraví, spokojenosti a produktivitě pracovníků. Přínosy si však od tohoto způsobu pojetí práce slibují i zaměstnavatelé. „Jsem naprosto přesvědčen, že investice do nové podoby pracovního týdne se vyplatí. Zvýší to motivaci i celkovou pohodu, což následně pozitivně ovlivní i efektivitu,“ cituje web iDnes Sörena Frickeho ze společnosti Solidsence, která je do projektu rovněž zapojena.
Jak se na tento koncept dívají Češi?
Podle loňského průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the Jungle, o kterém informovaly Události247 by si zavedení čtyřdenního pracovního týdne přálo až 70 procent Čechů. Reálně se však k velkému zavádění neschyluje. „Tuzemské firmy zatím zkouší spíše méně radikální úpravy klasického pětidenního modelu, jako jsou třeba různé flexibilní úvazky nebo možnost home office,“ řekla pro server BusinessInfo partnerka poradenské skupiny Moore Czech Republic Marcela Hrdá.
Mnozí čeští zaměstnavatelé se pak na čtyřdenní pracovní týden dívají velmi skepticky. „Když zavedete v pátek volno, tak se vám snadno stane, že čtvrtek lidi pojmou jako nový pátek a už po obědě toho moc neudělají a brzy odpoledne chtějí odjet na chalupy. A pondělí je pak po třech dnech úplného volna takové rozespalé a rozjezdové,“ cituje web Novinky manažera skupiny podnikající v e-commerce, který si nepřál zveřejnit své jméno.