Vláda: Češi si nově sami určí, kdy budou chodit do práce. Kdo nebude chtít přijít, prostě nepřijde

Zvolit si kolik času strávíme v práci by se líbilo většině z nás. Teď by se to některým lidem mohlo konečně splnit.

i Zdroj fotografie: Jenny Feleciano / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Některé firma v Česku v poslední době zkoušejí zavádět čtyřdenní pracovní týden. Psali jsme, že příkladem je třeba brněnská technologická firma Phonexia. Po ročním testování se tam letos v únoru rozhodli, že v zavedeném systému budou pokračovat i nadále a po jejich vzoru novinku do své praxe začleňují i další.

Firmy už testují kratší pracovní týden

Víte od nás, že z loňského průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the jungle vyplynulo, že čtyřdenní pracovní týden by uvítalo 70 procent Čechů. Podobně vysoká čísla vyplynula i z letošního průzkumu společnosti Colliers. Zájem o tento koncept mají podle všeho především mladí lidé. Z generace Čechů do 28 let by práci na kratší dobu uvítaly dvě třetiny respondentů. Podle zaměstnavatelů to jejich podřízené motivuje k větším pracovním výkonům.

Čtyřdenní pracovní týden: Nově bude v roce 2024 platit pro všechny tyto lidi. Týká se to i vás?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Flexibilní pracovní doba by se měla týkat jen určitých profesí

Zanedlouho by se mohli čeští zaměstnanci dočkat další, velmi příjemné novinky. Mohli by si totiž sami určovat pracovní dobu, jak upozornil web Novinky. Měla by to umožnit chystaná novela zákoníku práce, díky které si zaměstnanci budou moci sami určovat rozvržení směn. Mělo by to usnadnit například situace, kdy je práce spíše nárazová a je v podstatě jedno, kdy ji pracovník udělá. Bude se samozřejmě jednat jen o určité pracovní pozice.

Zaměstnanci by novinku uvítali

Během jednání o novele byly jako příklady diskutovány dvě odlišné pozice. Tou první je uklízečka kanceláří, která je má každý den uklidit mezi osmnáctou a dvaadvacátou hodinou. Zaměstnavatel ví, že práce trvá dvě hodiny, a je mu jedno, kdy ji v rámci časového intervalu udělá, píše dále web. Druhým příkladem je IT specialista, který může pracovat z domova, ale je potřeba, aby konkrétní úkol splnil na pracovišti. Nemusí však být jisté, jak dlouho mu bude práce trvat.

Čtyřdenní pracovní týden. Nově budou určití lidé v práci o den méně

iZdroj fotografie: Deskmag/ Creative Commons / CC-BY-SA
Čtyřdenní pracovní týden zavedly některé tuzemské firmy

Nová právní úprava se bude týkat všech pracovněprávních vztahů, nejen dohod. Uplatnit ji bude možné nejen u zaměstnanců na pracovišti, ale také u těch pracujících na dálku z domova. Zaměstnanec by měl dodávat výkazy, z nichž bude patrné, jak si rozvrhl pracovní dobu a jak pracoval. Novelu ještě musí schválit vláda a parlament. Začít platit by měla už příští rok. „Já myslím, že by to nebylo špatné. Pracuji jako účetní a někdy mám práci hotovou dřív, než mi končí pracovní doba,“ řekla Událostem247 paní Iva z Rokycan.

Co si o podobném nápadu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články