Lidé, kteří potřebují pomoc druhých, mohou požádat o tento státní příspěvek. Získat na něm mohou až 27 tisíc korun měsíčně.
Stát Čechům v těžké životní situaci finančně pomáhá v celé řadě oblastí. Mnozí lidé pobírají například příspěvky na bydlení, na děti a další sociální dávky či příspěvky. Jedním z nich je i příspěvek na péči, který pobírají lidé, kteří kvůli zdravotnímu postižení, vážné nemoci nebo vysokému věku potřebují pomoc druhých při zvládání základních životních potřeb. V nejvyšší kategorie této dávky přitom lidé po letošním zvýšení mají nárok na bezmála 30 tisíc korun měsíčně.
Nárok na příspěvek mají stovky tisíc Čechů
Jak píše server ČT24, v loňském roce příspěvek na péči pobíralo 367 tisíc Čechů. Přesná částka, kterou lidé dostávají se pak odvíjí od míry potřebné pomoci. Celkem se výše příspěvků dělí do 4 kategorií, přičemž ta nejvyšší je od letošního roku ještě rozdělena na 2 lišící se ve způsobu poskytované péče. Lidé o příspěvek mohou požádat na Úřadu práce.
Jak Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které příspěvek vyplácí uvádí na svém webu, od letošního července došlo k zásadnímu navýšení tohoto příspěvku. A to až o 40 procent. Bohužel, ne všichni, kteří na příspěvek mají nárok, ale dostali přidáno.
V nejvyšší stupni lidé nově dostávají 27 tisíc korun
Jak již dříve psaly Události247, v prvním stupni, na který mělo loni nárok 86 tisíc Čechů, se příspěvek vůbec nezvýšil. Nadále tak pro dospělé osoby zůstal ve výši 880 korun. Dále však již k růstu došlo. Ve druhém stupni se jedná o navýšení o 500 korun na 4 900 korun. Ve třetím stupni pak dospělí žadatelé nově dostávají 14 800 korun, což je o 2 tisíce korun více než před letošním červencem, dodává web Novinky.
Nejvýraznější navýšení se pak týká již zmíněného čtvrtého stupně. Do této kategorie loni spadalo 25 tisíc lidí. A ti všichni si výrazně Příspěvek se jim z 19 200 korun navýšil na 23 tisíc, respektive 27 tisíc korun. Nižší částku dostávají ti, o které je pečováno v pobytových sociálních službách. Na vyšší částku, tedy 27 tisíc pak mají nárok lidé, o které je pečováno doma.