Právě začalo hromadné propouštění Čechů z práce. Rychle zjistěte, zda o zaměstnání nepřijdete i vy

Lidé, kteří pracují na jeden typ smlouvy v poslední době hromadně dostávají vyhazov z práce. Víte proč?

i Zdroj fotografie: Úřad práce ČR
                   

O tom, že mnohé firmy v Česku se v poslední době uchýlily k velkému propouštění psaly Události247 již dříve. O práci přišly například stovky zaměstnanců firmy Laufen CZ, již zanedlouho to čeká také pracovníky státního podniku Diamo. Bohužel, trend propouštění ještě neskončil. Aktuálně v Česku hrozí lidem, kteří pracují na jeden typ smlouvy. Nepřijdete kvůli tomu o své zaměstnání i vy?

Koho se propouštění týká?

Vyhazov z práce se aktuálně ve velkém dotýká takzvaných dohodářů, tedy lidí pracujících na dohodou o provedení práce. Důvodem jsou nedávné změny pravidel pro tyto dohody, o kterých informovaly Události247. Při překročení určitého výdělku například musí zaměstnavatelé za tyto pracovníky platit odvody, kvůli čemuž pro ně už tento pracovní poměr není tak výhodný.

Máte v práci tuhle smlouvu? Stát si na vás v roce 2024 pořádně došlápne. Vezmou vám peníze z výplaty, nic s tím neuděláte

Novinky začaly platit od ledna a již v prvních měsících letošního roku kvůli tomu dostalo vyhazov z práce tisíce Čechů. Jak píše web ČT24, z průzkumu Hospodářské komory vyplývá, že alespoň část dohodářů propustila většina českých firem. Hlavním důvodem jsou již zmíněné zvýšené náklady, které ze změny zákona vyplynuly. „V průměru se zvedly náklady o 10,5 až 11,2 procenta meziměsíčně,“ řekl pro web ČT24 ředitel společnosti Conectart Petr Studnička.

Další změny ještě přijdou

Stát navíc evidentně se změnami zdaleka neskončil. Je tak dost možné, že propouštění dohodářů bude nadále pokračovat. V plánu jsou následující 2 změny. Tou první je zavedení registru dohod. Jak píše web Forbes, od letošního července budou muset zaměstnavatelé nově hlásit úředníkům České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), že mají pracovníky na dohodu.

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
Mnozí lidé, kteří pracují na dohodu o provedení práce dostali v poslední době vyhazov

Od 1. ledna příštího roku pak začne platit nový systém placení sociálního pojištění. Lidé si budou moci zvolit takzvanou hlavní dohodu, u které nebude nutné u výdělku do čtvrtiny průměrné mzdy pojistné platit. U dalších dohod pak budou od pojistného osvobozeny výdělky do 4 tisíc korun. „Chceme to zjednodušit a zvýhodnit jednu hlavní dohodu. A potom reflektovat to, že někdo jde třeba občas přednášet a dostane za to tři tisíce korun, tak aby z toho nemusel odvádět pojistné,“ cituje web Novinky poslankyni Marii Jílkovou (KDU-ČSL).

Pracujete na dohodu o provedení práce? Dejte nám vědět do komentářů, jaké jsou vaše zkušenosti

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články