Jen za první měsíc letošního roku ceny mnohých potravin narostly o několik procent. A tento trend má pokračovat.
Redakce Událostí247 již dříve přinesla informace o tom, že ani letos zdražování potravin neskončí. Jak jsme zjistili, na tento fakt upozorňovala už na konci loňského roku Potravinářská komora. Tento trend se aktuálně již začíná potvrzovat a potraviny opět zdražují.
Potraviny v lednu zdražily o několik procent
Již první měsíc letošního roku ukázal, že trend růstu cen zdaleka nekončí. Redakce Událostí247 prostudovala data Českého statistického úřadu. Průměrná inflace sice v lednu meziměsíčně činila jen 1,3 procenta. U některých konkrétních položek však byla míra zdražení daleko vyšší. A jedná se i o mnohé potraviny.
Například drůbeží maso z prosince na leden zdražilo o 5,7 procenta. Za ovoce si Češi připlatí 6,5 procenta a za zeleninu dokonce 7,1 procenta. Naopak vejce meziměsíčně zlevnila – dokonce o 6,6, procenta. Meziročně pak potraviny jako celek zdražily zhruba o 5 procent. Jednotlivě byl pak růst nejvyšší třeba u másla, kde činil 40,5 procenta nebo u čokolády, kde dosáhl skoro 28 procent.
Ceny jdou nahoru u čokolády nebo vajec
Čokoláda zdražuje dlouhodobě. A vzhledem k neustále rostoucí ceně kakaa se to nejspíš jen tak nezmění. Jak Události247 zjistily z informací na webu zpravodajské agentury Reuters, jen za loňský rok jeho cena na celosvětové burze stoupla o neuvěřitelných 180 procent. To se pak zcela logicky promítá i do cen samotných čokolád. Důkazem je například pohled na aktuální ceny. Jak redakce Událostí247 našla například na webu řetězce Billa, 100gramová tabulka se aktuálně prodává za částky okolo 40 až 70 korun.
A podobně na tom podle všeho budou i další potraviny, třeba mléčné výrobky nebo vejce, jak již dříve zjistila redakce Událostí247. To pak bude mít samozřejmě na peněženky obyvatel velké dopady, což vnímáme jako velmi znepokojivé. Obzvlášť pak v situaci, kdy mnozí lidé už tak musí počítat každou korunu, aby se svými příjmy vůbec vyšli.
Znovu tak možná vyvstane otázka, zda je zdražování skutečně nezbytné, anebo se jedná jen o příliš velké marže obchodníků. Pakliže by tomu totiž tak bylo, mohly by místní supermarkety dopadnout třeba jako ty v Chorvatsku. Jak Události247 zjistily na webu France 24, tamní obyvatelé na znamení protestu proti vysokým cenám nechodí v pátky nakupovat.
U jakých potravin zdražování nejvíce pociťujete vy?


