Podvodníci objevili nový způsob, jak se lidem dostat do telefonu. Průběh telefonátu působí relativně nevinně a je velmi snadné nechat se napálit.
Plzeňští policisté v nedávné době upozornili na nový podvod, jak informoval server Peníze. Na policii se podle serveru obrátil muž, který byl obětí podfukářů. Falešný zaměstnanec známého mobilního operátora ho kontaktoval s nabídkou „digitální inovace„. Mělo se jednat o přechod z tradiční SIM karty na modernější eSIM.
Muž přišel o skoro milion korun
Muž od podvodníka na druhém drátě obdržel SMS s kódem. Podfukář vyžadoval daný kód nadiktovat, což muž z Plzeňska také udělal. A problém byl na světe. Kód umožnil podvodníkovi převzít kontrolu nad mobilem, čímž si zajistil i vzdálený přístup k internetovému bankovnictví. Krátká, ale zato intenzivní zkušenost s podvodníkem vyšla muže na 850 tisíc korun, píše dále server Peníze.
O podobných podvodech jsme v minulosti informovali i na Událostech247. Dagmar Brožová, mluvčí krajského policejního ředitelství, na dotaz serveru Peníze varovala veřejnost. Řekla, že pokud vás osloví jakýkoliv ‚mobilní operátor‘ s nabídkou výměny SIM karty za eSIM, aniž byste o to požádali, s největší pravděpodobností jde o podvod. Operátoři podle ní sami nenabízejí přechod z SIM karty na eSIM. Služba je většinou k dispozici pouze na základě vaší žádosti.
SMS kódy nikomu nesdělujte
Mluvčí Brožová dále varuje, aby lidé nikdy nesdíleli SMS kódy s kýmkoliv jiným, dokonce ani zaměstnancům mobilních operátorů. Ti by je po vás neměli požadovat. Kódy se totiž lidem posílají hlavně pro to, abyste získali přístupy někam, kde provedete změnu vy sami.
Podobných podvodů v poslední době neustále přibývá. Tento je ovšem ojedinělý. Jde o poměrně důvěryhodný podfuk, kterému může naletět spousta lidí. Na první pohled působí sdělení jednoho kódu operátorovi vcelku nevinně. Opak se však může stát pravdou a jediným telefonátem tak mohou podvodníci převzít kontrolu nad vaším mobilem pomocí vzdáleného přístupu.