Výše platu je pro velkou část lidí jedním z hlavních kritérií pro nástup do zaměstnání. Někde navíc k běžnému platu zaměstnanci dostávají i nemalé bonusy.
Platy a jejich výše jsou v Česku věčným tématem. Při pohledu do historie by se mohlo zdát, že na tom Češi nejsou až tak špatně. Jak píše web Seznam Zprávy, od roku 1994 stoupla průměrná mzda z asi 7 tisíc korun na více než 40 tisíc. Za 30 let tedy došlo k téměř šestinásobnému navýšení. V širším kontextu už však čísla nejsou tak růžová. Vlivem inflace totiž reálná mzda klesá a aktuálně je srovnatelná s rokem 2018, píše web iDnes. Nyní se ale mnohým blýská na lepší časy. Kdo nastoupí do této práce, dostane bonus až 400 tisíc korun na ruku.
Náborový příspěvek jako lákadlo nástupu do práce
Konkrétně se tento pohádkový bonus týká učitelů, kterých je v Česku nedostatek. Na výše svých platů si stěžují dlouhodobě. A spokojenost u mnohých nepřichází ani nyní, kdy jejich platy čekají pozitivní změny. Od příštího roku totiž mají mít jako jediní státní zaměstnanci zákonem zaručenou pravidelnou valorizaci platů, jak píše web Měšec. Konkrétně by jejich výdělky měly dosahovat minimálně 130 procent průměrné hrubé mzdy, o čemž již dříve informovaly Události247.
Mnozí mladí vystudovaní pedagogové dlouhodobě z práce ve státním školství odcházejí za vyššími příjmy do soukromého sektoru. To se nyní mnohé školy, respektive jejich zřizovatelé, například kraje, snaží změnit. A využívají k tomu náborový příspěvek, jak píše web Deník. Mnozí učitelé tak dost možná zajásají s tím, že tohle tu chybělo a konečně dostanou pořádné peníze, díky kterým ve školství zůstanou. O jak vysoké cifry se ale jedná?
Takové peníze si mnozí vydělají za rok
S nedostatkem učitelů se potýkají například v regionech na severu Čech. Třeba Ústecký kraj jim proto za nástup na místní školu nabízí velkorysou finanční motivaci 200 tisíc korun. Ještě lépe se pak budou mít ti, kteří při rozhodování, kam nastoupit do práce zvolí školu v Karlovarském kraji. Zde učitelé středních škol mohou dostat dokonce příspěvek ve výši 400 tisíc korun, píše web Deník.
Nic však není zadarmo. Na zájemce o příspěvek zde čeká také značný závazek v podobě několika let práce. „Podmínkou podle nastavených pravidel je, že učitel musí zůstat ve škole minimálně tři roky, částka mu bude vyplacena ve dvou částech,“ uvádí pro web iDnes radní Ústeckého kraje Jindra Zalabáková.