Konec českého platidla: Kdo se ho do konce roku 2024 nezbaví, ten nenávratně přijde o své peníze

Kolkové známky, kterými se dají uhradit správní poplatky, letos končí. Úřadům jimi většinou platili třeba lidé, kteří nechtěli používat karty a elektronické bankovnictví.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Psali jsme, že vládní konsolidační balíček přinesl kromě často diskutovaných daňových změn i jednu méně zmiňovanou, ale také významnou novinku, a to zrušení plateb prostřednictvím kolkových známek. Jejich nominální hodnota je od 1 do 1 000 korun a jsou barevně odlišeny. Z důvodu zastaralosti a nákladnosti jejich distribuce se od 1. ledna zrušila.

Historie kolků sahá daleko do minulosti

Kolkové známky se ruší na základě zákona č. 349/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů, a to především z ekonomických důvodů. Pro představu, v období 2014 až 2021 činily náklady související s výrobou a distribucí kolků téměř půl miliardy korun. Státu tak jejich zrušení uspoří ročně desítky milionů, jak na svém webu vysvětluje Ministerstvo financí. Od ledna 2025 tak bude možné využít jen platbu kartou, v hotovosti nebo bankovním převodem.

Konec českého platidla: Přestane být platné už v roce 2024. Nikde a nic s ním nezaplatíte

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Čas od času přestanou být platné i některé historické vzory bankovek

Víte od nás také to, že kolkové známky znali Češi už z dob Rakouska-Uherska. Letos však kolky pro platbu poplatků státním úřadům a soudům končí. Podle vlády se totiž nevyplatí tuto zastaralou ceninu vydávat a udržovat v oběhu. Všechny sousední státy možnost hradit poplatky státním úřadům kolky zrušily už dávno. Naposledy tak před deseti lety učinilo Slovensko. Pokud byste měli kolky ještě náhodou doma, stále máte čas se jich zbavit.

Kde kolky můžete vrátit

Přechodné období, kdy lidé mohou kolky odprodat nebo vyměnit na vybraných pobočkách České pošty, potrvá do konce roku 2024. Jejich seznam najdete zde. Poplatek za odkoupení kolku činí 5 procent z jeho nominální hodnoty. O odkup je nutné požádat písemně a na pobočce České pošty je třeba předložit doklad totožnosti. Kolek nesmí být nijak poškozený a musí se skládat z obou částí.

Máte v peněžence tyhle bankovky? Nemůžete s nimi platit, nikde vám je nevezmou

iZdroj fotografie: Česká pošta
Kolky by si lidé měli do konce roku směnit za peníze

Ptáte se, jak se pak budou poplatky platit bez kolků?  Správní i soudní poplatky bude možné od roku 2025 platit pouze hotově nebo prostřednictvím bankovního převodu na účet příslušného úřadu nebo soudu. Tyto způsoby placení jsou však i nyní v zásadě jediné možné při platbách, které přesahují 5 000 korun. Kolkovými známkami bylo možné platit pouze tehdy, pokud šla částka do státního rozpočtu.

Pamatujete si ještě kolky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články