udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Spotřebitel » Konec elektromobilů v Česku se blíží: EU bude zuřit

Konec elektromobilů v Česku se blíží: EU bude zuřit

5. července 2023
Daniel Procházka
[email protected]

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Evropská unie se dlouhodobě snaží prosadit to, aby se na silnicích proháněly výhradně elektromobily. V Česku se takový nápad ovšem nesetkává s příliš velkým pochopením.

elektroauto elektromobil
Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247

Obsah článku

  1. Konec elektromobilů v Česku?
  2. Další důvod je zřejmý

Stále více je jasné to, že drahé elektromobily v Česku možná nepatří do budoucnosti dopravy. Češi si k nim stále nenašli cestu, jako tomu je v západních evropských zemích. O problematice jsme před několika měsíci psali na Událostech247.

Konec elektromobilů v Česku?

Existují dva hlavní důvody, proč by elektromobily mohly mít na českém trhu problematickou budoucnost. Prvním je bezpochyby cena elektřiny. Její cena je astronomická už více než rok. Tím se dlouhodobě snižuje konkurenční výhoda elektromobilů oproti benzínovým a naftovým motorům. Stále vyšší ceny na provoz elektroauta mohou způsobit, že elektromobily přestanou být pro lidi atraktivní alternativou.

Daniel Procházka
10. listopadu 2022

Elektromobilům v Česku odzvonilo: Ceny aut, nabíječek a zrušení bezplatného parkování položí trojského koně EU na kolena

Elektromobilům v Česku odzvonilo: Ceny aut, nabíječek a zrušení bezplatného parkování položí trojského koně EU na kolena

Druhým důvodem je nedostatečná tuzemská infrastruktura pro nabíjení. I když je zde velká snaha, obzvlášť ve velkých městech, udělat dostatek nabíjecích míst, s benzínkami se to nedá srovnat. Řidiči navíc spolu s tím nadávají na krátký dojezd, kvůli čemuž musí místa pro nabíjení složitě a často hledat.

Další důvod je zřejmý

Pro většinu Čechů jde o hlavní důvod, který je ovšem omílaný tak často, že jsme ho naschvál do prvních dvou důvodů, proč elektromobily v Česku nemají úspěch, nezahrnuli. Jde o cenu samotného auta. Nejlevnější elektromobily, které jsou navíc staré a mají velmi malé dojezdy, stojí minimálně půl milionu korun. Pro nízkopříjmové domácnosti tak jde o naprosto nepředstavitelnou částku.

skoda elektromobil
Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Elektromobily v Česku nejsou zrovna největším trhákem automobilek

Ačkoliv se EU dlouhodobě netají svými zájmy na prosazení elektromobilů jako hlavního dopravního prostředku, v Česku se tyto snahy nesetkávají s pochopením. Českým řidičům chybí pádné argumenty ze strany EU, proč by si zrovna oni měli elektromobil pořídit. Ekologie je sice hezká věc, ale vyrábění baterií do elektromobilů už zas tak ekologické není. Stejně jako nemusí být zrovna ekologické vyrábět samotnou elektřinu. Pokud by koneckonců ke kompletnímu konci elektroaut v Česku došlo, zřejmě z důvodu malé poptávky, EU by dozajista zuřila.

Štítky
#česko #elektromobil #evropská unie
Jaký na to máte názor vy? Dejte nám ho vědět dolů do komentářů

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Postavili jsme proti sobě první a poslední Renault 5. Přesně 50 let však ukázalo na jedno překvapení

Postavili jsme proti sobě první a poslední Renault 5. Přesně 50 let však ukázalo na jedno překvapení

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
6 d
Varování hvězdy Sparty. V české lize je spousta zadlužených fotbalistů

Varování hvězdy Sparty. V české lize je spousta zadlužených fotbalistů

sportyzive.cz
sportyzive.cz
1 d
Český reprezentační hokejista vyhrožoval posádce letu likvidací. Skončil na policii

Český reprezentační hokejista vyhrožoval posádce letu likvidací. Skončil na policii

sportyzive.cz
sportyzive.cz
1 d
Český fotbalový reprezentant odešel za desítky milionů do Ruska. Jeho sen ale brzy skončil

Český fotbalový reprezentant odešel za desítky milionů do Ruska. Jeho sen ale brzy skončil

sportyzive.cz
sportyzive.cz
1 d
Český hokejový reprezentant pil ze Stanley Cupu, jeho jméno ale na poháru chybí

Český hokejový reprezentant pil ze Stanley Cupu, jeho jméno ale na poháru chybí

sportyzive.cz
sportyzive.cz
1 d

EU rozhodla: Telefon, který právě teď vlastníte, se od 20. července změní k nepoznání. Musíme se přizpůsobit

EU rozhodla: Telefon, který právě teď vlastníte, se od 20. července změní k nepoznání. Musíme se přizpůsobit

Zákaz jezdit autem od 22:00 do 05:00. Nový nápad EU přivádí řidiče k nepříčetnosti. To jako budeme zavřeni doma?

Zákaz jezdit autem od 22:00 do 05:00. Nový nápad EU přivádí řidiče k nepříčetnosti. To jako budeme zavřeni doma?

Nová daň za řízení auta: Řidiči budou státu platit za každý ujetý kilometr

Nová daň za řízení auta: Řidiči budou státu platit za každý ujetý kilometr
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #pokuta
  • #řidičský průkaz
  • #david kubrt
  • „Nikdy není pozdě.“ Důchodce (92) si splnil životní sen: koupil si nové Porsche 911 GT3, aby v něm vozil svou životní lásku
  • Velký test: 10 elektromobilů, jejichž baterie vydrží nejdéle. A ne, Tesla v žebříčku nezvítězila

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #fotbal
  • #coronavirus
  • #fc-viktoria-plzen
  • Varování hvězdy Sparty. V české lize je spousta zadlužených fotbalistů
  • Český reprezentační hokejista vyhrožoval posádce letu likvidací. Skončil na policii

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #Karel Gott
  • #Lela Vémolová
  • #královská rodina
  • Platy českých herců: Seriálové hvězdy si přijdou klidně na trojnásobek průměrného měsíčního platu
  • Dcera Marty Jandové oslavila 12. narozeniny a pomalu se začíná rýsovat její budoucnost. Chce být prý hlavně chytrá

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #kuřecí maso
  • #cukr
  • #med
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #počasí
  • #herec
  • #letadlo
  • Syn mumifikoval svou matku a roky bral její důchod: Na úřad chodil převlečený
  • Příznivci komiksových superhrdinů smutní. Navždy odešel první představitel pavoučího muže

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #oktagon
  • #ufc
  • #jiří procházka
  • MMA rozhodčí se pustil do zápasníka v kleci. Kvůli svému selhání přišel o licenci
  • UFC 323: Dvalishvili vs. Yan 2 – kde turnaj sledovat online, program, čas, fight card
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.