Naléhavé: Koupili jste si v Penny či Lidlu jednu z těchto potravin? Okamžitě je musíte vyhodit do koše, jinak na to doplatíte

V poslední době došlo k dalším případům, kdy byly na českém trhu identifikovány potraviny, které představují zdravotní riziko.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

O tom, že se v českých obchodech prodává stále více nekvalitního zboží, na Událostech247 informujeme pravidelně. Psali jsme například o čaji Yerba maté KHARTA KHADRA, který obsahoval nadlimitní množství pesticidů. Ty se přitom používají především k ochraně před škůdci. Lidské tělo je navíc neumí odbourávat, a proto se v něm mohou nahromadit.

Potraviny plné pesticidů

Víte od nás také to, že se v České republice objevila závadná bazalka dovezená z Thajska. Šlo o dvě zásilky bazalky, u kterých laboratorní rozbor potvrdil přítomnost deseti, respektive sedmi pesticidních látek v nadlimitním množství. Některé dokonce překročily limity velmi výrazně. V jednom případě analýza zjistila překročení limitu 100x a ve dvou případech více než 40x, což už není zrovna zanedbatelné číslo.

Inspekce zjistila, že vepřová šunka z Kauflandu může být zdraví nebezpečná

Zdraví nebezpečná byla také vepřová šunka Pirátské dukátky, kterou prodával Kaufland. Psali jsme, že neobsahovala stabilizátory a konzervanty, takže její výrobce nemohl zaručit správné tepelné opracování. Stažení se týkalo pouze produktů s určitými daty minimální trvanlivosti. Při výrobě totiž došlo k poruše kalibrace teplotního senzoru ve varné komoře. Šunka tak mohla zákazníkům způsobit zdravotní potíže.

Pozor na práškové kakao a kysané zelí

Nedávno kontroly odhalily v prodejně Lidl další nebezpečnou potravinu. Jde o pasterované kysané zelí s vínem Freshona. Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svém webu Potraviny na pranýři uvádí, že se ve výrobku vyskytovaly řezy košťálů a jejich tvrdých, nebezpečně ostrých zdřevnatělých částí různé velikosti. U uvedeného výrobku nevyhovoval vzhled ani konzistence. Šarže této konzervované zeleniny je L451 BFA 2E D a její trvanlivost je až do 31. 12. 2025.

iZdroj fotografie: SZPI
Ani jeden z uvedených výrobků by lidé neměli konzumovat

Závadný byl také kakaový prášek z Penny, který měl název Penny kakaový prášek 250 gramů, s datem spotřeby 5/2025. Důvodem je překročení maximální hladiny ochratoxinu A, což představuje zdravotní riziko. Zákazníci, kteří tento produkt zakoupili, by ho rozhodně neměli konzumovat a mohou ho vrátit v jakékoli prodejně Penny, i bez předložení účtenky. Společnost o tom informuje na svém webu. „Kakao v Penny kupuji. Přesypávám ho ale do malé nádobky, takže už nezjistím, jestli jde zrovna o tento výrobek,“ řekla k tomu paní Marie.

Zakoupili jste si někdy v obchodě závadnou potravinu? Pokud ano, jak jste na to přišli? Napište to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články