Pozor: Majitelům bankovních účtů hrozí, že skončí bez peněz. Ani si toho nevšimnete a jste na nule

Množství nejrůznějších podvodů, ať už skrze internet či třeba SMS zprávy v poslední době roste raketovým tempem. Dejte si pozor, ať podvodníkům nenaletíte i vy.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Různých podvodů a internetových krádeží v posledních letech dramaticky přibývá. Jen za první 3 čtvrtletí loňského roku Češi kvůli podvodníkům přišli o bezmála miliardu korun, píše web E15. To je skutečně neuvěřitelně vysoké číslo, které zároveň dokazuje, o jak velký problém se v tuzemsku jedná. Dejte si na to tedy dobrý pozor. Riziko, že skončí bez peněz hrozí skutečně všem majitelům bankovních účtů. Triky podvodníků jsou totiž opravdu sofistikované a vy tak rázem můžete být na nule, aniž byste si toho vůbec všimli.

Čemu se vyvarovat?

Mezi oblíbené metody podvodníků patří takzvaný spoofing. Jedná se o praktiku, při které se podvodníci vydávají za pracovníky banky, policie, státních úřadů či dalších důvěryhodných institucí. Pod smyšleným příběhem se snaží od volaného vylákat citlivá data, třeba údaje o platebních kartách, hesla do internetového bankovnictví, nebo rovnou převést peníze různými formami,“ vysvětlila pro web Seznam Zprávy mluvčí O2 Blanka Vokounová.

Zvedl telefon a vzápětí přišel o 626 000 Kč. Stát se to může ještě dnes i vám

Velmi časté jsou i telefonáty různých investičních poradců a odborníků. Ti se své oběti, často lidi seniorního věku snaží nalákat na investování do kryptoměn. Ať už je přimějí k tomu, aby své peníze fyzicky vložili do bitcoinmatu či je virtuálně poslali na bankovní účty, výsledek je stejný. O obrovské částky svých peněz nenávratně přijdou. O jednom takovém případu ostatně nedávno informovaly Události247. Tehdy muž domnělému investičnímu poradci uvěřil natolik, že podle jeho instrukcí na falešné investiční stránky poslal přes 626 tisíc korun.

Stačí jedno přečtení SMS zprávy a můžete být bez peněz

Nejen telefonáty však mohou být rizikové. Mnozí podvodníci Čechům ve velkém rozesílají také SMS zprávy. Následně se je snaží přimět k tomu, aby navštívili určitou webovou stránku a vyplnili tam své citlivé údaje, čímž z nich vylákají obrovské sumy peněz. I v těchto případech se přitom obvykle vydávají za zástupce různých institucí, například Všeobecné zdravotní pojišťovny či České správy sociálního zabezpečení, jak psaly Události247.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Stačí reagovat na jednu podvodnou SMS zprávu a už se vezete

A jak se tedy těmto praktikám bránit? Především buďte obezřetní a všímejte si detailů. K identifikaci podvodných SMS zpráv může sloužit několik znaků jako jsou gramatické chyby, nesprávně použité termíny nebo anglicismy, které by v komunikaci od českých institucí neměly být, píše web Měšec. Varovným signálem jsou také nesmyslné zahraniční předvolby telefonních čísel. U zpráv, které vám budou připadat podezřelé pak platí jednoduchá rada: neotevírat, neodpovídat a okamžitě je odstranit.

Stalo se vám někdy, že vám volal či psal podvodník? Podělte se s námi o své zkušenosti

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články