udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Spotřebitel » Máte v práci tuhle smlouvu? S vydělanými penězi se rozlučte, stát vám je vezme

Máte v práci tuhle smlouvu? S vydělanými penězi se rozlučte, stát vám je vezme

15. července 2023
Daniel Procházka
[email protected]

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Inflace a především obrovský rozpočtový deficit nutí vládu dělat úsporná opatření. Více zdanit nyní plánuje i některé pracující Čechy.

prace prace zamestnani podpis smlouvadohoda urad
Zdroj fotografie: Úřad práce ČR

Obsah článku

  1. Kterých lidí se opatření týká
  2. Studenti si připlatí

Vládní úsporná opatření dopadají na všechny skupiny obyvatel. Výjimkou nejsou ani pracující, od nichž si chce stát vzít na daních ještě více peněz než dosud. Jak Události247 již na jaře informovaly, například živnostníky čeká v následujících letech dramatické zvýšení odvodů sociálního pojištění. Teď vláda chystá nepříjemné změny i pro Čechy, kteří pracují na některé typy smluv.

Kterých lidí se opatření týká

Lidé v Česku mohou využít hned několik možností smluv, na které pracovat. Kromě klasických pracovních poměrů na plný či částečný úvazek si mnozí vydělávají také na takzvané dohody. Právě ty ale hodlá ministerstvo práce a sociálních věcí výrazně znevýhodnit. Češi, kteří v práci tuto smlouvu mají, se tak s částí vydělaných peněz mohou rozloučit, protože jim je stát jednoduše vezme.

Daniel Procházka
2. března 2023

Stát potřebuje peníze: Vybere si je zřejmě už brzy od statisíců Čechů na daních

Stát potřebuje peníze: Vybere si je zřejmě už brzy od statisíců Čechů na daních

Nejčastěji na dohodu o provedení práce či dohodu o provedení činnosti pracují studenti nebo třeba ženy na mateřské dovolené. Dosud tito lidé využívali výhod, které tento pracovní poměr nabízel. Při splnění limitu počtu odpracovaných hodin a dalších podmínek totiž nemuseli z výdělku platit sociální a zdravotní pojištění. Už od příštího roku se ale podmínky zdanění těchto typů zaměstnání mohou zhoršit.

Studenti si připlatí

Při studiu mnozí nemají peněz na zbyt a hodí se jim každé přilepšení. Jedním z nich je pro pracující studenty nárok na měsíční daňovou slevu na poplatníka a slevu na studenta, což může měsíčně činit až téměř 3 tisíce korun. Díky tomu tak až do hrubé mzdy ve výši skoro 20 tisíc korun neplatili daň z příjmu. „Aktuálně připravované legislativní změny však od ledna 2024 počítají se zrušením daňové slevy na studenta. Během letošních brigád ještě studenti tuto slevu uplatní,“ uvedla pro web Novinky daňová poradkyně společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

urad prace edited
Zdroj fotografie: Úřad práce
Dohody dosud hojně využívali zejména studenti

Kromě toho chce vláda také zavést povinnost odvádět z dohod pojistné. Konkrétně tomu tak bude v případě, kdy součet hrubých měsíčních výplat dosáhne 40 procent průměrné mzdy. To mnohým bezesporu výrazně zkomplikuje život. Pro řadu studujících je totiž už nyní těžké v době inflace finančně utáhnout veškeré náklady související se životem ve městě. Teď jim navíc stát vezme i část peněz, které si při studiu pracně vydělají na brigádách.

Zdroj: Novinky

Štítky
#smlouva
Pracovali jste někdy na dohodu? Napište nám, co si o chystaných změnách myslíte

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Největší výrobce aut na světě se s tím nemazal: Tohle přesně bude konec elektromobilů

Největší výrobce aut na světě se s tím nemazal: Tohle přesně bude konec elektromobilů

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
4 m
Policie mě zastavila: Blikající světlo na kole? „To je nově za pokutu, pane cyklisto“

Policie mě zastavila: Blikající světlo na kole? „To je nově za pokutu, pane cyklisto“

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
4 m
Nejlepší motor českých ojetin: S minimální spotřebou a životností bez konce je národním miláčkem. Máte ho? Nikdy neprodávejte

Nejlepší motor českých ojetin: S minimální spotřebou a životností bez konce je národním miláčkem. Máte ho? Nikdy neprodávejte

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
4 m
Novinka pro řidiče: S průkazem skupiny B teď můžete řídit i tyto motocykly. Češi jsou nadšení

Novinka pro řidiče: S průkazem skupiny B teď můžete řídit i tyto motocykly. Češi jsou nadšení

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
4 m
Povinná přilba pro jezdce na elektrokolech vzbuzuje diskuse. Češi se bouří, není jim to nic platné

Povinná přilba pro jezdce na elektrokolech vzbuzuje diskuse. Češi se bouří, není jim to nic platné

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
4 m

Stát rozhodl: Pracující lidi čekají obrovské změny. Dotknou se i vás?

Stát rozhodl: Pracující lidi čekají obrovské změny. Dotknou se i vás?

Pozor na smlouvy na energie: Stačí, že v ní je špatně jedna věta a už se vezete. Tisíce korun zmizí jako nic

Pozor na smlouvy na energie: Stačí, že v ní je špatně jedna věta a už se vezete. Tisíce korun zmizí jako nic

Jedné skupině Čechů hrozí, že už brzy přijdou o práci. I vám?

Jedné skupině Čechů hrozí, že už brzy přijdou o práci. I vám?
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #motor
  • #policie
  • #elektromobil
  • Největší výrobce aut na světě se s tím nemazal: Tohle přesně bude konec elektromobilů
  • Policie mě zastavila: Blikající světlo na kole? „To je nově za pokutu, pane cyklisto“

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #fc-viktoria-plzen
  • #prestupy
  • #nhl
  • Obavy o českého tenistu Menšíka. Musel oželet turnaj pro vyvolené
  • Opory Sparty musely na operaci. V jednom případě je situace vážná

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #Lela Vémolová
  • #královská rodina
  • #Ivana Gottová
  • Od Šafránkové to byl podraz: Vorlíček s ní nechtěl nic mít společného. Herečka nedodržela slib a ani se neomluvila
  • Bydlení Lucie Bílé: Zpěvačka se usídlila v malé obci Otvovice. V domě má tajnou místnost na ceny i starožitnosti

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #kuřecí maso
  • #cukr
  • #med
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #letadlo
  • #herec
  • #počasí
  • Svět akčních filmů přišel o ikonickou tvář a jedinečnou osobnost
  • 49letá Monika si myslela, že prochází menopauzou, ale nemohla se víc mýlit. Byla v 7. měsíci těhotenství

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #ufc
  • #jiří procházka
  • #oktagon
  • Jake Paul si na Joshuu věří. Chce ho knokautovat v pátém nebo šestém kole
  • Drtivá většina MMA bojovníků sype. Oktagon tomu chce učinit přítrž
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.