Na sociálních sítích prodávala skupina cizinců nelegálně maso a masné výrobky. Pokuta se může vyšplhat až na 50 milionů korun

Lidé si mohli od skupiny cizinců na Facebooku koupit maso a masné výrobky, které neměly legální původ.

i Zdroj fotografie: Food & Spirits Magazine / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ne všechno zboží je možné volně prodávat. Psali jsme na Událostech247 například o tom, že někteří lidé takto prodávají vánoční cukroví, aniž by k tomu měli potřebná povolení a podmínky. Prodej doma upečeného cukroví totiž vyžaduje nejen živnostenský list, ale také schválené prostory pro výrobu potravin. Tyto požadavky většina lidí nesplňuje a navíc o nich nemá ani tušení. Za porušení hrozí pokuta až 200 tisíc korun.

Kde si můžete prodejce prověřit

Počet případů, kdy internetový prodej neodpovídá legislativě, se odvíjí od sezónnosti. „Nejvíce záchytů bývá v období podzimu a poté před svátky – Vánocemi, Velikonocemi,“ uvedl už dříve pro web Vitalia tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Upozornil, že je proto potřeba být opatrný a nekupovat hned bez přemýšlení a ověřování všechny potraviny, které najdeme například na Facebooku.

iZdroj fotografie: Kagor / Creative Commons / CC-BY-SA
Skupina cizinců v poslední době prodávala maso a masné výrobky na sociální síti Facebook

Pokud už se rozhodnete, že si přece jen takové zboží přes internet objednáte, můžete si vždy ověřit, jestli je prodávající, potažmo výrobce schválen a registrován k výrobě potravin živočišného původu, a potraviny tak splňují požadavky na zdravotní nezávadnostSeznam výrobců je pravidelně aktualizován na webových stránkách Státní veterinární správy. Ta teď také upozornila na to, že odhalila nelegální prodej masa a masných výrobků prostřednictvím sociální sítě Facebook.

Stovky kilogramů masa byly znehodnoceny

Pražští veterinární inspektoři ve spolupráci s policií v rámci kontroly zabavili přes 180 kilogramů potravin neznámého původu a nechali je zlikvidovat. Správa o tom informuje na svém webu. Veterinární inspektoři provedli na základě obdrženého podnětu na podezřelou inzerci v rámci cizojazyčné komunity na Facebooku fingovaný kontrolní nákup. Na domluvené schůzce v Praze 4 se jim pak ve spolupráci s policií podařilo zajistit přes 150 kilogramů vepřového masa a více než 30 kilogramů masných výrobků.

iZdroj fotografie: Státní veterinární správa
Maso nebylo podle zjištění inspektorů jakkoliv označené

Zboží nemělo označení a prodejce neměl ani doklady o jeho původu. Inspektoři proto maso znehodnotili a nařídili jejich odstranění na náklady prodejce. Za uvádění potravin neznámého původu na trh může být uložena pokuta ve výši až 50 milionů korun. Správa varuje, že nákup potravin neznámého původu od pochybných prodejců či výrobců na základě podezřelých inzerátů může být pro konzumenty nebezpečný. „Cukroví ještě budiž, ale ani ve snu by mě nenapadlo kupovat tímto způsobem maso,“ řekla Událostem247 paní Martina z Olomouce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články