Podmínky pro odchod do důchodu se razantně změnily a někteří lidé se kvůli tomu mohou ocitnout bez peněz.
I když se důchody se od letošního roku navýšily, konkrétně o 360 korun měsíčně, jak psaly Události247, zdaleka to není tolik, kolik mnozí důchodci očekávali. Důvodem byly změny v systému valorizací, které vláda prosadila. Někteří lidé ještě doufali, že soud platnost zákona o mimořádných valorizacích zvrátí a oni se nakonec svých peněz přeci jen dočkají. Rozhodnutí ohledně změny valorizací však potvrdil Ústavní soud.
Pokud nesplníte dobu pojištění, důchod nedostanete
Vláda také rozhodla, že pro získání řádného starobního důchodu v roce 2024 je nezbytné splnit minimální dobu pojištění. Ta je 35 let. Zahrnuje to období, kdy bylo z příjmů odváděno sociální pojištění. Ať už z výdělečné činnosti nebo jako náhradní doby pojištění. Mezi náhradní doby pojištění patří například péče o dítě do 4 let věku. Dále to je doba strávená na úřadu práce, studium před rokem 2010, nebo péče o závislou osobu, jak jsme psali nedávno.
Lidé, kteří požadavek 35 let pojištění nesplňují, ale mají alespoň 20 let pojištění, mohou získat důchod. Pouze ale pokud dosáhnou věku o 5 let vyššího, než je důchodový věk pro jejich ročník narození. Pokud nesplní ani to, nemusí mít na peníze žádný nárok. Vzhledem k přísnějším podmínkám je tedy důležité si už v produktivním věku dobu pojištění hlídat. Upozornili jsme na to, že jednou z možností je využití dobrovolného důchodového pojištění. Přihlášku je možné podat na místně příslušné OSSZ.
Co když pracujete v cizině?
Do doby pojištění se započítává pouze zaměstnání, ze kterého bylo odváděno sociální pojištění. Do konce roku 2011 se například při práci na dohodu o provedení práce sociální pojištění neplatilo. Dlouhodobé zaměstnání na dohodu o provedení práce do konce roku 2011 proto může být důvodem nižší doby pojištění, radí web Dům financí. Dalším specifikem je práce v zahraničí.
„Pracovala jsem asi 10 let v Rakousku a až nedávno jsem zjistila, že tam neplatili odvody tak, jak měli, sdělili mi to na sociálce. Nevím, co teď budu dělat,“ řekla Událostem247 paní Soňa, která má jít za dva roky do důchodu. V případě zaměstnání v zahraničí závisí hodnocení daného období pro účely minimální doby pojištění nutné pro přiznání starobního důchodu v Česku, v jaké zemi bylo zaměstnání vykonáváno, jak bylo doloženo a podobně. V některých případech může být řešením účast na dobrovolném důchodovém pojištění, zpětnou účast však legislativa omezuje, dodává web.