V některých případech jsou sběratelé ochotni dát za dvousetkorunové bankovky velký balík peněz. Musí ale jít o tyto vzácné kusy.
Mince a bankovky jsou jedním z oblíbených sběratelských artiklů. Někteří nadšenci jsou do obzvlášť vzácných kusů ochotni investovat i statisíce korun. Důvodů, proč jsou vybraná platidla tak ceněná, je přitom řada. Zatímco některá jsou žádaná pro své stáří, jiná jsou raritní například kvůli chybě v tisku nebo ražbě. Ti, kteří vzácnou bankovku či minci mají a rozhodnou se ji prodat, pak mohou královsky zbohatnout.
Tuto bankovku chtějí mnozí sběratelé
Jedná se o českou dvousetkorunovou bankovku, která se na první pohled ničím neliší od těch, které lidé běžně nosí ve svých peněženkách. Při bližším zkoumání však ti, jež jsou znalí věci, zjistí, že se jedná o opravdový poklad. Jde totiž o bankovku z velmi vzácné série B70, píše web Blesk. Poznat ji pak lze podle jejího sériového čísla.
Její unikátnost dokládá i nedávná aukce tohoto platidla, respektive cena, za kterou se nakonec prodalo. Jak stojí na webu aukčního portálu Aukro, sběratel tuto bankovku z roku 1996 nakonec koupil za neuvěřitelných 91 500 korun.
Vzácná je i další dvousetkoruna
Nejedná se o jedinou dvousetkorunovou bankovku, o níž se sběratelé mohou doslova přetrhnout. Velmi žádaná je i ta, která má na sobě chybně vytištěný ochranný stříbrný proužek. Místo klasického nápisu Kč je na ní vytištěno „Republique du Zaire“, jak již dříve psaly Události247.
Chyba vznikla tím, že do české tiskárny dodávala tyto ochranné proužky firma z Německa, píše web ČT24. Omylem však nejspíš zaměnila proužky české s těmi, jež byly určeny pro africkou zemi Zair, dnešní Demokratickou republiku Kongo. Poté se proužky omylem zanesly i do tisku českých dvousetkorunových bankovek, kterých se následně několik dostalo do oběhu. Hodnota této bankovky, které se přezdívá zairovka, je pak skutečně vysoká. V roce 2016 se vydražila za 160 tisíc korun, předloni pak dokonce za 750 tisíc korun.