Německo vydalo zákaz plýtvání vodou. Za vše může blížící se horké léto. Čeká něco podobného i ČR?

Některé obce v Německu, ale také v České republice, zakážou plýtvání pitnou vodou. Pro některé to znamená, že si letos nenapustí bazén.

i Zdroj fotografie: Philippe Alès/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Jak již redakce Událostí247 v minulosti zmiňovala, letošní léto by mohlo změnit spoustu věcí. Předpovědi totiž naznačují, že bude extrémně teplé, a některé státy už proto před ním vydávají varování. V ohrožení jsou především malé děti, důchodci anebo lidé se srdečními nemocemi. S narůstajícími obavami z blížících se letních veder navíc začínají v Evropě padat první přísná nařízení. Německo jako první země zavádí tvrdé restrikce v oblasti spotřeby vody – a to ještě před oficiálním začátkem léta. Nás pravděpodobně bude čekat to samé.

Zákaz plýtvání vodou

Přes milion obyvatel Německa se bude muset od června řídit novými pravidly, která zasahují i běžné denní návyky. Jak redakce Událostí247 zjistila, nové nařízení se dotkne především těch, kteří žijí v regionu Hannover. Ten zahrnuje celkem 21 obcí s více než 1,2 milionu obyvatel. Jakmile teplota přesáhne 27 stupňů Celsia, bude mezi 11. a 17. hodinou zakázáno zalévat zahrady, parky, pole, lesy nebo třeba golfová a fotbalová hřiště. Tento zákaz bude platit až do 30. září a týká se jak veřejného, tak soukromého prostoru.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Kohoutková voda v restauraci za 5 000 Kč: Čeští hospodští už se dočista pomátli. Za tohle jim někdo opravdu zaplatí?

iZdroj fotografie: Gabecollett/ Creative Commons / CC-BY-SA
Některé obce v létě zakazují plýtvání vodou

V Hannoveru nejde o žádnou novinku. Podobné opatření už region zažil v předchozích dvou letech, i když srážkově byly roky 2023 a 2024 nadprůměrné. „Navzdory vyšším srážkám zůstává situace s podzemní vodou napjatá,“ uvedl Jens Palandt, odpovědný za oblast životního prostředí v regionu. No a jak je na tom Česko?

Nás bude čekat to samé

Přísný zákaz plýtvání pitnou vodou není žádnou novinkou ani u nás. Nutno však podotknout, že většinou se dotkne pouze obcí. Své by o tom mohli vyprávět například obyvatelé obce Malá Veleň, kteří mají zákaz zalévat zahrady pitnou vodou, nebo ji používat k mytí aut, plotů, chodníků či napouštění bazénů.

Po energiích přichází na řadu voda. Lidé si mohou jednoduše spočítat, o kolik jim podraží

iZdroj fotografie: Rept0n1x/ Creative Commons / CC-BY-SA
Zalévání rostlin a dalších porostů má svá pravidla

I v roce 2024 vydala Vodárenská akciová společnost přísný zákaz plýtvání vodou, a to hned v deseti obcích. Konkrétně se jednalo o obce Rozsíčka, Vřesice, Lysice, Sulíkov, Kladoruby, Štěchov, Deštná, Kořenec, Skrchov a Újezd u Boskovic. Důvodem regulace odběru vody z veřejného vodovodu je ve většině případů především dlouhodobé sucho a pokles vydatnosti vodních zdrojů. No a vzhledem k tomu, že letos nás čeká pořádně horké a suché léto, které pravděpodobně razantně ovlivní i zemědělství, pak je dost pravděpodobné, že podobné regulace budou jen přibývat.

Pokud bydlíte v obci, doporučujeme vám tedy v průběhu následujících týdnů sledovat oficiální stránky své obce nebo nejnovější zprávy Vodárenské akciové společnosti, která o regulacích pravidelně informuje.

Bydlíte v obci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články