Po energiích přichází na řadu voda. Lidé si mohou jednoduše spočítat, o kolik jim podraží

Energetická krize nutí mnoho domácností k úsporám. Řada lidí mění své návyky například ve vytápění. Uspořit se dá i při spotřebě vody.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Stačí otočit kohoutkem a teče voda studená i teplá kdykoli si člověk zamane. I to patří k výdobytkům moderní společnosti. Kvůli aktuální situaci ale zřejmě i taková běžná záležitost bude minulostí. Jak Události247 informovaly, některá bytová družstva či společenství vlastníků jednotek přistupují k omezení dodávek teplé vody, aby lidé ušetřili. Někteří si to pochvalují, jiní naopak nesouhlasí. Například v panelovém domě v Liberci teče teplá voda jen 7 hodin denně v určených časech během rána, odpoledne a večera.

Teplá voda za odměnu

Důchodci s tím nemají problém, protože se novému harmonogramu mohou přizpůsobit. Naopak pracující příliš neovlivní svou pracovní dobu, a tak se mohou někdy vrátit domů až v době, kdy teplá voda neteče. A studená sprcha před spaním není příjemná asi nikomu. Pokud se situace v průběhu dalších měsíců příliš neuklidní, může se takový život přitom stát realitou. Cena teplé vody totiž také stoupá a je tak výrazně dražší než ta studená. Spočítat si její výši lze jednoduchým způsobem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
O vodném a stočném převážně rozhodují v Česku zastupitelé obcí a měst, kteří vlastní 90 procent vodohospodářské infrastruktury

Jak informuje web Ceny energie, nejprve je nutné si stanovit, kolik stojí litr studené vody. Vodárenské společnosti si účtují, jak za každou vodu, která vytéká z vodovodního kohoutku, tak také za odpadní tekutinu, která odteče do kanalizace. Za vše se platí stočné. Přesnou částku lze zjistit u místní vodárenské společnosti nebo obce. Za litr je v Česku zhruba kolem 9 haléřů, píše dále web Ceny energie. Úplně jinou kapitolou je ale teplá voda. Na její ohřátí je nutné vynaložit určitou energii. Tu účtuje vybraný či přidělený dodavatel.

V každém okrese jiná cena

Pro panelové domy to jsou nejčastěji teplárny. Rodinné domy pak ohřívají vodu plynem či elektřinou. Ať způsob jakýkoli, v posledních měsících dochází k jeho zdražení. Přesto jde dojít k výpočtu, kolik teplá voda stojí. Jak uvádí web Ceny energie, při ohřevu 100 litrového bojleru zemním plynem na 60 stupňů Celsia je výsledná cena za vodu 25,62 korun. Nejdříve se počítá vodné a stočné, které u 100 litrů činí 9 korun. Pak se zjistí spotřeba tepelné energie na základě dosazení do vzorečku, což v daném případě zemního plynu vyšlo na 16,62 korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vodné a stočné může zdražit až o půlku, varují vodohospodáři. Požadují strop pro energie

Poté se už jen obě částky sečtou dohromady. V této souvislosti je nutné připomenout, že cena vody se liší v závislosti na jednotlivých oblastech. Jak píše web iRozhlas, zatímco třeba v Karlových Varech, Kladně nebo v Hradci Králové je cena za metr krychlový vody více než sto korun, v Žamberku nebo Jaroměři to je jen kolem šedesáti korun. Už na začátku roku přitom došlo k navýšení cen za pitnou vodu a není vyloučeno, že k takovému kroku v nadcházejících měsících dodavatelé přistoupí opět.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články