Česko se snaží třídit, co to jen jde, a plánem je recyklovat 60 % odpadu do roku 2030. Motivovat obyvatele ke třídění by mohly legislativní kroky.
Téma odpadu a jeho správného třídění získává v Česku čím dál větší důležitost. S novým rokem vstoupila v platnost řada opatření, která mají za cíl výrazně zefektivnit nakládání s odpady. Ten, kdo nová pravidla přehlédne, riskuje nejen nepříjemnosti, ale i pokutu v řádech desítek tisíc korun. Co vše musí odteď Češi dodržovat a na co si budou muset v budoucnu dát pozor?
Třídění odpadu má svá pravidla
Redakce Událostí247 vás každoročně upozorňuje na to, abyste nezapomněli zaplatit povinný poplatek za popelnice. Není to však jediná povinnost, kterou, co se odpadů týká, máte. Doba, kdy pro většinu existovaly pouze černé popelnice, do kterých člověk házel cokoliv, se mu zlíbí, je dávno pryč. Česko jde ve třídění odpadu dopředu a snaží se třídit, co to jen jde. Česká republika aktuálně recykluje přibližně 40 % odpadu, přičemž ročně ho na hlavu vyprodukujeme přibližně 553 kg.
Ačkoliv 40 % odpadu není zrovna málo a v porovnání s těmi nejlepšími zeměmi ve třídění, jako jsou například Švédsko nebo Německo, si nevedeme špatně, rozhodně máme stále co zlepšovat. Česko proto přichází s novým cílem – zvýšit míru recyklace do roku 2030 na minimálně 60 %. K dosažení tohoto cíle by měly napomoci legislativní kroky. Co vše se změní a na co si musíme dát pozor?
Třídit se musí i textil
Obce mají od roku 2025 povinnost zajistit efektivní sběr bioodpadu. Už letos byste tak neměli mít problém narazit na hnědé popelnice, do kterých byste měli ukládat zbytky ovoce a zeleniny, kávovou sedlinu, čajové sáčky či skořápky od vajec. To, že je tato popelnice na bioodpad, ale ještě neznamená, že do ní patří úplně vše. Rozhodně byste do ní neměli odhazovat maso, kosti, tuky ani tekuté zbytky jídla.
O tom, jaká bude cena za tyto popelnice, pak rozhodnou samotné obce. Zatímco některé je mohou nabízet zdarma, jiné si nastaví vlastní harmonogram a celková cena se pak může promítnout ve výši poplatků za odpady, kterou musíme odvádět každý rok.
Další povinností pro obce je vytvořit sběrné místo pro oblečení a látky. Tento textil projde tříděním – část poslouží jako surovina pro výrobu nových textilií, zbytek najde využití například jako výplňový materiál nebo čisticí textil. Teď ale k zákonu a finančním sankcím pro ty, kteří se rozhodnou, že třídit nebudou.
Jak redakce Událostí247 zjistila, pokuty za nesprávné nakládání s odpadem, tedy i jeho netřídění, se pak mohou pohybovat od 20 000 Kč do 1 milionu korun. Jednotlivci, kteří nebudou třídit nebo budou odkládat odpad mimo určená místa, se pak podobným pokutám nevyhnou.
Třídíte odpad?

