Nová daň na potraviny: Ceny v obchodech budou brzy neúnosné. Lidé si začínají dělat zásoby

Nejen v České republice, ale prakticky po celém světě se řeší to, že lidé plýtvají jídlem.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Většina vyhozených potravin v Česku připadá na domácnosti, zhruba pětina potravinového odpadu pak vzniká při zpracování, jak psal již dříve web iDnes. Česká republika je v plýtvání jídlem výrazně pod evropským průměrem. Ročně tady do koše zamíří zhruba 56 kilogramů na obyvatele.

Češi se budou učit, jak nevyhazovat jídlo

S plýtváním jídlem se rozhodly zatočit také některé obchodní řetězce, jako jsou Lidl, Penny market nebo Albert. Mezi prvními přišel s tímto nápadem v roce 2022 Lidl. Tříkilové bedýnky s ovocem a zeleninou prodával v rámci projektu S Lidlem šetři jídlem za 25 korun. Později se kromě ovoce a zeleniny přidaly i chlazené výrobky, maso a ryby. Nově bedýnky nahradily papírové tašky.

3 kg potravin za 25 Kč: Tyto obchodní řetězce nabízí monstrózní slevy. Musíte si ale pospíšit, kdo dřív přijde, ten dřív bere

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Plýtvání potravinami je v dnešní době velké téma

Poskytovat ověřené a srozumitelné informace o plýtvání potravinami, praktické rady, jak mu předcházet, a pořádat debaty a vzdělávací programy, bude Food Waste Institut, který vznikl na Mendelově univerzitě v Brně. Zakladatelem institutu je mimo jiné ředitel Potravinové banky pro Brno a Jihomoravský kraj Pavel Kosorin, který upozornil, že až jedna třetina vyrobených potravin putuje do odpadu.

Nová daň zvedne ceny potravin

Podle expertů by měli Češi omezit plýtvání už při svých nákupech. Web adbz připomíná zákon, podle kterého se supermarketům ukládají pokuty až do výše 10 milionů korun, pokud s nevyužitými potravinami nezacházejí vhodným způsobem. Týká se to obchodů s plochou nad 400 metrů čtverečních. Tyto obchody musí darovat potraviny, které nelze prodat, potravinovým bankám nebo neziskovým organizacím.

Přišlo se na trik, jak v roce 2024 ušetřit na potravinách klidně i 50 %. Chcete ho vědět?

iZdroj fotografie: Silar/ Creative Commons / CC-BY-SA
Řetězce musí ze zákona do určité míry zabránit plýtvání potravin

Tomu, aby obchody vyhazovaly hromady jídla, chtějí zabránit v Polsku. Pomoci by tomu měla nová daň z potravinového odpadu. To by však mohlo znamenat i to, že aby si to obchodníci vykompenzovali, zvednou ceny potravin. Pokud by k tomu opravdu došlo, nakonec na to doplatí jen a pouze zákazníci. Je navíc možné, že k tomuto opatření přistoupí více států Evropské unie. Je tak možné, že už teď si řada lidí dělá prozíravě zásoby alespoň těch potravin, které jsou dlouho trvanlivé. O plýtvání jídlem jsme v minulosti informovali i na Událostech247.

Hlídáte si to, jak moc plýtváte jídlem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články