Nový fígl na vykrádání aut: Tyto typy vozů mají zloději v hledáčku. Nevlastníte je náhodou?

Zloději přichází neustále s novými fígli, jak při krádežích uspět. Nově jsou v ohrožení automobily s určitým typem vybavení.

i Zdroj fotografie: Jiří Erben / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ačkoli technologie zabezpečení automobilů či poplašných alarmů jdou neustále kupředu, zloději pořád vymýšlí nové způsoby, jak vozy ukrást či se do nich alespoň dostat a odnést si cenné vybavení. Výjimkou není ani to, že se lupiči zaměří pouze na určitý typ automobilů, jež následně vykrádají s dokonalou přesností. Lidé by si tak měli dávat dobrý pozor, aby jim nenaletěli.

Na pozoru by se měli mít majitelé těchto vozů

V minulosti zloději využívali nejrůznější techniky, kdy se do aut dostávali přes okýnka či třeba vyříznutím otvoru ve střeše. Zatímco někdy bylo cílem vykrást obsah automobilu, jindy odcizit rovnou celý vůz. V poslední době se však objevil nový trend, který je vskutku vychytralý a poradí si i s moderními auty. Lupiči využívají nových technologických postupů, které jim umožňují proniknout do vozidel bez použití násilí nebo odcizení klíčů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zatímco někteří zloději kradou celá auta, jiní vykrádají pouze jejich vybavení

V hledáčku mají zloději především vozy s keyless systémem, který umožňuje otevírání a startování automobilu bez fyzického použití klíče. Ke krádežím těchto vozů využívají takzvaný „relay attack“, jehož princip je prostý. Zloděj se přiblíží k domu, kde se klíč od auta nachází a pomocí speciálního zařízení zachytí a zesílí signál klíče. Druhý zloděj u auta pak může tento signál zachytit, otevřít vůz a jednoduše s ním odjet, popisuje web Auto.

Podobné fígle se objevily už v minulosti

Na krádeže využívající podobný princip už web Auto před časem upozornil. Zloději v britském městě Leeds automobily kradli pomocí herní konzole. Ta v sobě skrývala upravené zařízení na obelhání bezklíčového přístupu. Díky tomu mohli lupiči odcizovat auta, aniž by je při tom kdokoli přistihl. Pokud tedy lidé tento typ automobilů vlastní, rozhodně by si měli dávat dobrý pozor a snažit se krádežím předcházet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Systémem keyless jsou vybavena především nová, moderní auta

Vlastníci automobilů s keyless systémem by měli být velmi opatrní, kde své klíče odloží. Důležité totiž je, aby se vždy ujistili, že jejich klíče jsou uschovány na bezpečném místě, které je mimo dosah jakéhokoli signálu. Pro ty, kteří chtějí míst jistotu, pak existují i speciální kryty na klíče. Ty jsou vyrobeny tak, aby zcela blokovaly jakýkoli signál a zabránili možnému odcizení vozu.

Stalo se vám někdy, že vám zloději vykradli či odcizili auto? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články