Plošný zákaz nákupních tašek v obchodech. Zákazníci jsou rozzuřeni. Neví, jak si mají odnést svůj nákup

Nakupování bez tašek nejspíš tak úplně nedává smysl. Některé obchody ale skutečně zavedly zákaz vstupu s velkými taškami. Důvod nejspíš mnohé překvapí.

i Zdroj fotografie: velkr0 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že se chystá omezení některých igelitových tašek, psaly Události247 již dříve. Kvůli nařízení EU by v budoucnu měly být zakázány tenké igelitové sáčky o síle 15 mikronů. Nyní se však v jednom státě objevil návrh, který jde ještě daleko dál. Týká se totiž klasických velkých nákupních tašek.

Vstup do obchodu jedině bez tašek

Kontroverzní návrh pochází z amerického státu Washington. Jak píše web iDnes, tamní obchody Giant Food tam zavedly plošný zákaz vstupu s velkými nákupními taškami. Konkrétně s sebou tamní zákazníci nesmí mít tašky větší než 35 x 35 x 15 centimetrů. Ti, kteří si pak chtějí přinést na svůj nákup větší tašky, musí je při vstupu nechat odložené a vyzvednout si je až po řádném zaplacené nákupu. A i když mnozí zákazníci jsou z noviny rozčilení, není jim to nic platné.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Jít nakupovat bez nákupní tašky je pro mnoho lidí nemyslitelné

Důvod tohoto zákazu možná mnohé překvapí. Obchodnímu řetězci totiž nejde o ekologii a snižování plastového odpadu, ale o svůj vlastní zisk. Konkrétně zákazem tašek bojuje proti krádežím. Podle všeho se zde totiž stávalo, že lidé jednoduše některé zboží nenápadně přihodili do velké tašky a nezaplatili ho.

Obchody s krádežemi bojují i jinými způsoby

Problém krádeží je v obchodech evidentně čím dál častější. A tak zatímco někde zavedli zákaz velkých tašek, jinde využívají například bezpečnostní brány. Anebo ruší samoobslužné pokladny. Jak již dříve psaly Události247, děje se tak zejména v západních zemích jako je Velké Británie a Spojené Státy.

Obchodní řetězce náhle plošně ruší pokladny. Jak a kde budeme platit? Známe odpovědi

Důkazem tohoto negativního efektu samoobslužných pokladem jsou i čísla z praxe. Jak píše web Echo24, například ve Velké Británii za poslední 3 roky, během kterých došlo k velkému rozšíření samoobslužných pokladen, stoupl počet krádeží z průměrných 800 denně na 1200. Zdá se tak, že po prvotním nadšení ze samoobslužných pokladen tento vynález začíná být pomalu zavrhován.

Co si o zákazu vstupu s velkými taškami myslíte vy? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články