Pokuta za špatné chování v letadle. Neukáznění cestující budou v roce 2025 platit nemalé částky

Léto je za dveřmi a spolu s tím vyráží většina z nás na dovolenou. Opět ale platí: než vyrazíte někam do ciziny, tak si nejdříve zjistěte tamní pravidla a zákony.

i Zdroj fotografie: MMESLKS HOWQ/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 upozornily například na nařízení, které platí v Řecku. Hrozí tam totiž pokuta za to, že máte nevhodnou obuv. Hříšníky to může stát až 900 euro, což je v přepočtu asi 22 500 korun. Toto omezení platí ve vybraných oblastech Athén, kde v botách na podpatku hrozí poškození historických památek.

Pokud se tedy chystáte odpočinout si u moře, je jasné, že ve většině případů tam poletíte letadlem. I při takové cestě je však potřeba dávat pozor na to, co v letadle děláte. Pokutu totiž můžete dostat i za věc, která by vás sotva napadla. Při startu a přistání jsou pasažéři povinni byt v sedadle připoutaní. Ano, není to zrovna pohodlné, ale v rámci naší bezpečnosti naprosto nutné.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Pojedete letos do Chorvatska? Musíte kvůli tomu zaplatit poplatek 1860 Kč. Vyhne se mu málokdo

iZdroj fotografie: Petr Mládek/ Creative Commons / CC-BY-SA
Bezpečností pásy v letadle se správně smí rozepnout až po zhasnutí světelné kontrolky

Když letadlo přistává, spousta lidí se začne odepínat ještě před tím, než stroj dosedne na zem. To se ale nesmí. A právě s takovými cestujícími došla trpělivost tureckým aerolinkám. Podle webu Focus se rozhodly reagovat na opakované případy, kdy lidé ignorují palubní hlášení, aby zůstali připoutaní sedět až do zastavení letadla. Nařízení má svůj důvod. Při prudším přibrzdění rolujícího letadla by se mohli zranit.

Za zdánlivou maličkost zaplatíte 1500 korun

To, že mají cestující v letadle sedět v určitých chvílích připoutaní, určuje nové nařízení s označením UOD-2025/01. Kdo tedy rozepne bezpečnostní pás ve chvíli, kdy ještě nezhasla kontrolka signalizující povinnost být připoután, toho musí posádka nahlásit příslušnému úřadu. Praxi to znamená, že ten, kdo si rozepne bezpečnostní pás ještě předtím, než zhasne kontrolka, toho musí posádka letadla nahlásit příslušnému úřadu.

Pozor: Těmto pěti destinacím se letos vyhněte obloukem. Dovolená v nich by byla katastrofou

iZdroj fotografie: Markus Spiske/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pokuta je podle zahraničních médií až 60 euro

Tyto hříšníky pak čeká pokuta. I když zatím její výše nebyla oficiálně zveřejněna, podle serveru NTV je pokuta 60 eur, což je v přepočtu asi 1500 korun. To jsou ještě před začátkem dovolené opravdu zbytečné výdaje, když byste si za tuto částku mohli dopřát třeba pár večeří v restauraci. Pokud se tedy chystáte na dovolenou do Turecka, určitě si bezpečnostní pás neodepínejte dřív, než zhasne kontrolka, která jeho použití určuje.

Fandíte podobné restrikci ze strany aerolinek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články